Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Birden fazla evlenmek isteyen kişi eşinden izin almalı mı?

Birden fazla evlenmek isteyen kişi eşinden izin almalı mı?

Sponsor Bağlantılar

Soru: Birden fazla evlenmek isteyen kişi eşinden izin almalı mı? Evli ve iki çocuk babasıyım, ama ikinci evlilik yapmak istiyorum. Birinci eşimin izni veya rızası olması şart mı?

Soru 2: Peygamberimizin(s.a.v) 2 eşi olmuştur. Ama günümüzde toplum kabullenmiyor o zaman bu dini nikahı kabul etmeyenler sünnete ve ayete karşı mı gelmiş olurlar? İlk eşinden izin gerekiyormuş yoksa nikah kabul olmazmış doğru mu?

CEVAP:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz ondan fazla hanımla evlenmiştir. Vefat ettiğinde dokuz hanımı vardı. Ama bir Müslüman için evlenebileceği hanım sayısı bir arada dört hanımdır. Hanımların ise bir anda sadece bir eşi olabilmektedir.
Bu hüküm, herhangi bir âlimin içtihadı değildir. Kitabımız Kur’an ayetiyle sabit bir hüküm olarak buna iman ediyoruz. Bazı insanların, Allah’ın hükmünü bildikleri halde, küfür sistemlerinin etkisinde kalarak böyle bir hükmü kabullenmemeleri ne şaşmamak gerekir. İman bir imtihandır. Pek çok insanın ayağı şu veya bu nedenle kayacaktır. İmanımızı korumanın önemini bilmemiz şarttır. Elbette bir erkeğin ikinci veya üçüncü ya da dördüncü hanımla evlenme talebinin içi doldurulması gereken şartları vardır.
Bu şartlar arasında herhangi bir insandan izin alma yoktur. Allah’ın izni en üst izindir; o iznin daha üstü olamaz. Meseleyi bir iman meselesi olarak görüyoruz. Gerekliliği veya şartlarının oluşması ya da oluşmaması ayrı bir konudur. Tavsiye edilirliği ya da edilmezliği de ayrı bir konudur. Ama Kur’an’ın hükmü açıktır. 
Allah yardımcımız olsun, nefislerimize karşı imanımızı korumaya bize yardım etsin.
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hz.Peygamberin Kadınlara Verdiği Değer Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top