Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Burhan-ı Temanu’ delili nedir

Burhan-ı Temanu’ delili nedir

Sponsor Bağlantılar

Burhan-ı Temanu’ delili nedir kısaca açıklaya bilir misiniz?
Kısaca Allah’tan başka ilahların bulunması durumunda bu dünyanın nizamının bozulacağını ispatlayan delilin adıdır.
Temanü sözlükte “bir şeyi birinden men etmek ya da onun yapmaması için mücadele etmek” demektir. Kelam ilminde, Yüce Allah’ın birliğini ispat vasıtalarından biri olan burhan-ı temânu’, kainatta birden fazla yaratıcı olması halinde nizamın bozulacağı esasına dayanan bir delildir. Bu delilin Kur’andaki dayanağı şu ayettir:
“Eğer yer ile gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, bunların ikisi de muhakkak fesada uğrar yok olurdu. O halde Arşın Rabbi olan Allah, onların vasfetmekte oldukları şeylerden (bütün noksanlıklardan) beridir, münezzehtir.” (Enbiyâ, 21/22)
Bu ayet, Allah’ın birliğini ispatlayan en güçlü delillerden biridir. Bu delilde esas alınan şey alemin nizamıdır. Eğer birden fazla ilah olsaydı, bunlar ya birbiriyle anlaşır veya anlaşamazlardı. Birbiri ile anlaştıkları, beraberce aynı şeyi yaptıkları, yarattıkları aleme beraberce nizam verdikleri takdirde, ya biri diğerine muhtaç olurdu ki, muhtaç olan ilah olamaz; veya yardıma muhtaç olmazdı; bu durumda da diğerinin varlığı gereksiz olurdu. Şu halde Allah birdir. Şayet bu ilahlar birbirleriyle anlaşamazlar, birinin yaptığına, yarattığına diğeri karşı çıkarsa, o zaman da alemde nizamdan eser kalmaz; yer, gök ve diğer cisimler arasındaki ahenk bozulup giderdi. O halde tüm evreni idare eden ve düzenleyen bir hakim kuvvet olmalı ki, mükemmel olan bu nizam devam etsin. Kainattaki bu ilahi sanat ve varlıklar arasındaki denge devam etmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Aşere-i Mübeşşere kimlerdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: temanu delili, temanu delili nedir, bürhanı temanü, temanu nedir, temanu, burhanu temanu, temanü ne demektir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top