Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Caminin Bölümleri Resimli Anlatım

Caminin Bölümleri Resimli Anlatım

Sponsor Bağlantılar

Caminin Bölümleri Nelerdir Resimli
Kısa ve ayrıntılı olarak caminin kısımlarını yazdım. Öncelikle kısa olarak caminin kısımlarını ve daha sonrada biraz uzun olarak neler olduğunu yazdım.

Caminin Bölümleri Nelerdir?

Caminin kısımları Harim

Harim Nedir?
Camilerde cemaatin namaz kılmak için kullandığı bölüme “harim” denir. Harim cemaatin Allah ile bir nevi bağ kurma sağlandığından caminin en kutsal yeri sayılır. Harim alanı namaz haricinde din eğitimi ve öğretiminin alınabildiği bir yerdir. Camiye gelenler harim alanının en ön kısmından itibaren yan yana dizilirler, genellikle aralarında boşluk bırakmadan omuz omuza namazlarını kılarlar.

Caminin kısımları Harim

Mihrab: Camilerde kıble yönünde bulunan ve imamın namaz kıldırırken durduğu girintili bölüm.

Mihrap Nedir?

Cami, mescit gibi ibadet yerlerinde, imam ve cemaate kıble yönünü göstermek için tasarlanmış oyuk veya girintili yere mihrap denir. Cami imamı mihrabın hemen önünde, cemaat ise imamın arkasında durarak ibadetlerini gerçekleştirirler.

Caminin kısımları mihrap
SONY DSC

Minber: İmamın cemaate Cuma ve Bayram hutbelerini okumak için çıktığı basamaklı yüksek yer.

 Caminin kısımları Minber

Minber Nedir?
Camii içlerinde imamların, cemaate Cuma ve bayram hutbesi okumak için kullandıkları merdiveni bulunan, genellik 2 ila 6 metre yüksekliğinde olan küçük yapıdır. Mihrabın sağ tarafında ve kıble duvarına dik olarak durur. Minberler ağaçtan, taştan, veya mermerlerin işlenmesiyle yapılmaktadırlar. İlk zamanlardan beri görselliğine önem verilen minberler el sanatlarıyla süslenerek birer sanat eserine dönüştürülmektedir.

Peygamberimiz (a.s.) ilk zamanlarda hurma kütüğü üzerine çıkarak cemaate hutbe okumuştur. Daha sonra minber yapılarak hutbeleri buradan okumaya devam etmiştir.

Caminin kısımları Minber

Kürsü: Camilerde vaaz verilen yüksekçe oturma yeri.

Vaaz kürsüsü: İmamın Cuma vaazları vermek için kullandığı bir çeşit büyük sandalyedir.

Caminin kısımları Kürsü

Vaaz Kürsüsü Nedir?
Camilerde vaizlerin cemaate vaaz vermek için üzerine çıktıkları yapıdır. Vaaz kürsüsü büyükçe taht veya bir sandalyeye benzemektedir. Taş, tahta veya mermerden de yapılabilirler. Buraya çıkan vaizler cemaate dini konularda eğitici ve öğretici bilgiler verirler.
cami bolumleri vaaz kursusu

Minare: Camilerin bitişiğinde ezan okunmak için kule şeklinde yüksek yapı.

Caminin kısımları Minare

Minare Nedir?
Asıl olarak camilerde ezanı uzak yerlere duyurmak için tasarlanmış yapılardır. İslamiyetin doğduğu yıllarda yüksek yerlere çıkarak ezan okunurdu. Daha sonraları minare yapılmış ve hocalar minarelere çıkarak ezan okumuşlardır. Günümüzde elektronik hoparlör sistemleri sayesinde çok daha uzak yerlere ezan sesi duyurulabilmektedir.

caminin bolumleri minare

Şerefe: Minarelerde çepeçevre ve çıkıntılı olarak yapılan ezan okuma yeri.Buraya minarenin içindeki basamaklarla çıkılır.Minarelerde genellikle bir şerefe bulunur.Birden fazla şerefeli minarelerde vardır.

Caminin kısımları Şerefe

Şerefe Nedir?
Cami minaresinin üst kısmında korkulukları bulunan bir nevi balkondur. Cami imamı buraya çıkarak ezan okur. Günümüzde elektronik hoparlör sistemi kullanıldığından cami imamı buraya çıkmamaktadırlar. Ancak bazı küçük camilerde veya elektrik kesintisi olan camilerde imamlar buraya çıkarak ezan okuyabilmektedirler.

SONY DSC

Alem: Minarenin tepesine yerleştirilen hilal şeklindeki tepelik.

Caminin kısımları Alem

Şerefe Nedir?
Cami minaresinin üst kısmında korkulukları bulunan bir nevi balkondur. Cami imamı buraya çıkarak ezan okur. Günümüzde elektronik hoparlör sistemi kullanıldığından cami imamı buraya çıkmamaktadırlar. Ancak bazı küçük camilerde veya elektrik kesintisi olan camilerde imamlar buraya çıkarak ezan okuyabilmektedirler.

Caminin kısımları Alem

Caminin bölümleri resimli ile ilgili aramalar
caminin bölümleri resimli anlatım
caminin bölümleri ve anlamları
caminin bölümleri ve resimleri

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allahın 99 İsmi Esmaül Hüsna Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: caminin bölümleri, caminin bölümleri resimli, cami bölümleri, camii bölümleri, caminin bölümleri nelerdir, caminin kısımları, caminin bölümleri resimli anlatım, caminin bölümleri resimli ve isimleri, cami ve bölümleri

13 yorum

 1. Çok güzel ama sonuncuyu anlamadim

 2. Sonuncudaki resime yani aslında alem denir

 3. Çok bilgilendirici ve güzel bir anlatım

 4. güzeldi caminin bölümlerinin ne olduğunu herkez bilmeli

 5. Caminin içini herkesin öğrenmesi gerekir

 6. Bazılarını vermemiş mesela son cemaat yerini

 7. vay beee eski yıllarda

 8. mükemmel din kültür projemde çok işe yaradı.tavsiye ederim.ama şunu anlayamadım

  mihrab mı? mihrap mı?

  bunu yazan kişi ikisinide kullanmış acaba hangisi doğru?

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top