Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Cenazede de ön safta namaz kılmak daha sevap mıdır

Cenazede de ön safta namaz kılmak daha sevap mıdır

Sponsor Bağlantılar

Cenazede de ön safta namaz kılmak daha sevap mıdır kısaca açıklaya bilir misiniz?
Cemaatle kılınan namazlarda ön safta namaz kılmak en faziletli olanıdır. Fakat cenaze namazında öyle değildir. Bunun da tevazu göstermek için en hayırlı saf sonuncusu olduğu söylenmiştir. Ölen bazı kimseler şefatçidirler. Şefaate en layık kimselerde en arka saflarda bulunan kişilerdir. Cenaze namazlarında arzu edilen safların çok olmasıdır. İlk safı tercih ederse cemaat az olduğu zaman geriye durmazlar. (Reddül Muhtar, İbni Abidin, Cenaze Bahsi) İmam ölünün göğüs hizasında durur. En ön safı, cenaze namazı kılınan ölünün yakınlarına bırakmak uygun düşer.
Kadınlar ise; Cenaze namazına katılan kadınlar, sünnet olan erkeklerin arkasında kılmalarıdır. Ancak erkeklerin önünde ve yanında da durabilirler. Bu durum sadece cenaze namazına özeldir. Namaz kılacak olanlar yedi kişi olursa, biri öne geçer, üç kişi onun arkasında, iki kişi de onların arkasnıda, bir kişi de o iki kişinin arkasında durmak suretiyle üç saf meydana getirirler. Böyle yapmak müstehabdır, vâcib değildir.(Tatarhaniyye – İbn Âbidin – Mecmau’l-Enhür).
Bu konu hakkında iki hadisi şerif verdik;
Her hangi bir Müslüman ölür de Müslümanlardan üç saf bunun cenaze namazını kılarlarsa, ona mutlaka cennet vacip olur. (Bu hadisi Hallal kendi isnadı ile rivayet etmiş, Tirmizî, hasen bir hadistir, demiştir)
Her hangi bir cenazenin namazını üç saf Müslüman kılarsa, onun Cennete girmesi vacip olur. (Hadis hasen olup Ebu Dâvud ve Tirmizî rivayet etmişlerdir)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Aşere-i Mübeşşere kimlerdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top