Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Dinen Necis Sayılan Maddeler Nelerdir

Dinen Necis Sayılan Maddeler Nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Dinimizce Necis Sayılan Şeyler Nelerdir

İslâm’da, istisnalar hariç tutulursa, prensip olarak maddeler asılları itibariyle temiz kabul edilir. Yani aslolan temizliktir. Pislik ise sonradan olan bir niteliktir. Bu sebepledir ki, fıkıh kitaplarında sadece dinen necis sayılan maddeler ve necis sayılma ölçülerine yer verilmiştir. Bir şeyin pis (necis) veya temiz (tâhir) sayılmasında temel ölçü, daha çok ibadet temizliğine engel olup olmamasıdır. Buna göre ibadet temizliğine engel olan maddeler pis, olmayanlar ise temiz kabul edilmiştir. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki, bir maddenin ibadet açısından temiz sayılması, her durumda o maddenin yenilip içilmesinin helal olması anlamına gelmez. Mesela, içine ziraîmücadelede kullanılan zehirli bir ilaç karışmış bulunan fakat rengi, kokusu ve tadı bozulmamış olan bir su, bu bakımdan temiz sayılsa da, içilmesi yine de haramdır.
Fıkıh bilginleri dinen necis sayılan ve namaz kılacak kimsenin beden, elbise ve namaz kılacağı yerde bulunduğu takdirde namazın sıhhatini engellemeyecek necâset miktarını belirlemeye çalışmışlardır. Bu belirlemeyi yaparken de hangi maddelerin pis olduğunu açıklamışlardır. Buna göre dinen ve fıkhen necis sayılan maddeler ana hatlarıyla şöyledir: Akan kan, domuz eti, sarhoş edici içkiler, insan idrarı, dışkısı, ağız dolusu kusmuğu, eti yenmeyen hayvanların salyası, eti, idrar ve dışkısı necistir. Etinin yenmesi ister helal isterse haram olsun, akıcı kanı olan kara hayvanlarından olup dinî usûle uygun biçimde boğazlanmadan ölen veya öldürülen hayvanların etleri de necistir. Bu sayılan maddelerin necis olduğunda görüş birliği vardır

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sarhoş Edici ve Uyuşturucu maddeleri kullanmak caiz midir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top