Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Dört Büyük Melek Kimlerdir ve Görevleri Nelerdir?

Dört Büyük Melek Kimlerdir ve Görevleri Nelerdir?

Sponsor Bağlantılar

Kısaca 4 Büyük Melek Hakkında kısaca bilgiler
dört büyük melek ve görevleri
Dört Büyük Melek Kimlerdir?

Aşağıda vermiş olduğumuz Dört Büyük meleğin kuranda geçmiş oldukları isimleriyle ve hangi surelerde geçtiğini de vereceğiz.

1.)Cebrail: Vahiy meleğidir Allah’tan aldığı buyrukları, emirleri peygamberlere iletmekle görevlidir.
Cebrail (as);.
Cebrâil’in (as) isimleri; Cibril, Ruh, Ruhü’l-Kudüs, Ruhü’l-Emin, Ruhullah, Ruhü’l Hak, Namus-u Ekberdir.
“Şüphesiz o (Kur’an), elbette çok şerefli bir elçinin (Cebrail’in, vahiyden ibaret) sözüdür! (O elçi) pek kuvvetlidir; arşın sahibi (Allah’ın) katında çok itibarlıdır.” (Tekvir, 19-20)
“(Ey Resulüm!) De ki: “Kim Cebrâîl’e düşman ise, artık şüphesiz (bilsin) ki onu (o Kur’anı) senin kalbine, Allah’ın izniyle, kendinden önceki (kitap)ları tasdik edici ve müminler için bir hidayet ve müjde olmak üzere o (Cebrail) indirmiştir.” (Bakara, 97)
“…Eğer ona (peygambere) karşı (ikiniz) birbirinizle yardımlaşır sanız artık şüphesiz ki, Onun Mevlası ancak Allahtır; Cebrail, müminlerin Salih olanları ve bunların ardından melekler de (ona) yardımcıdır.” (Tahrim, 4)

2.) Azrail: Eceli gelen insanların ruhlarını teslim alır Melekü’l-Mevt, yani, ölüm meleği adı da verilir.
Azrail (as);
Allah’ın kendisine verdiği emirle canlıların ruhlarını almakla görevli olan ölüm meleğidir. Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde bu şekliyle değil, doğrudan anlamı olan Melekü’l-Mevt (ölüm meleği) terimi kullanılmaktadır.
De ki: “(Canınızı almak hususunda) size müekkel olan (vekil kılınan) ölüm meleği canınızı alacak; sonra Rakibinize döndürüleceksiniz.” (Secde, 11)
“Nihayet birinize ölüm geldiği zaman, elçilerimiz (olan melekler) onun canını alırlar; ve onlar (vazifelerini asla) ihmal etmezler.” (En’am, 61)
“…Nihayet canlarını almak üzere elçilerimiz (ölüm melekleri) onlara geldikleri zaman derler ki: “Allah’ı bırakıp da tapmakta olduğunuz şeyler nerede?” (Onlar ise:) “Bizden kaybolup gittiler!” derler ve gerçekten kendilerinin kefir kimseler olduklarına dair kendi aleyhlerine Şehidlik ederler.” (A’raf, 37)

3.) Mikail:
İnsanların rızklarını ulaştırmak ve Allah’ın iradesine göre tabiat olaylarını düzenlemekle görevli melektir.
Mikail (as);
“Kim Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrâîl’e ve Mikail’e düşman ise, şüphesiz Allah da o kafirlerin düşmanıdır.” (Bakara, 98)

4.) İsrafil: Kıyamet günü, Sur borusunu üfleyecek olan melektir.
İsrafil (as);
“Ve sura üfürüldüğü gün, artık Allah’ın diledikleri dışında, göklerde olanlar ve yerde bulunanlar dehşete kapılır. Ve hepsi boyun eğen kimseler olarak O’na gelirler.” (Neml, 87)
“Artık Sur’a bir üfleyişle üflendiği, yer ve dağlar kaldırılıp bir darbe ile birbirine çarpıl(arak darmadağın edil)dikleri zaman, işte o gün olacak olan olmuş (kıyamet kopmuş)tur!” (Hakka, 13-15)
“Ve sura (ikinci defa) üfürülmüştür de bakarsın ki onlar kabirlerinden (kalkıp) Rablerine koşuyorlar!” (Ya-Sin, 51)
“O gün (herkes) o çağırıcıya (İsrafil’e) uyarlar; ona karşı yan çizmek yoktur. Öyle ki, Rahman(’ın heybetin)den dolayı sesler kısılmıştır; artık seslerin en hafifinden (yalvaran dudakların kıpırdaması, korkulu ayakların hışırtısından) başka bir şey işitmezsin!” (Ta-Ha, 108)
“(O gün) gözleri (korku içinde) baygın olarak kabirlerden çıkarlar; sanki onlar, yayılmış çekirgeler gibi o çağırıcıya (İsrafil’e) doğru koşan kimselerdir. Kafirler (o gün) der ki: “Bu, pek zor bir gündür!” (Kamer, 8)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Adak Nedir? Adak Hakkında Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: dört büyük melek ve görevleri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top