Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Es-Semi – İşiten

Es-Semi – İşiten

Sponsor Bağlantılar

Es-Semi – İşiten

Es-Semi

Es-Semi: İşiten demektir. Cenab-ı Hak Semi’dir. Her sesi işitir. En kısık sesler ve en gizli fısıltılar dahi O’nun işitmesinden hariç kalamaz. Hiçbir şey işitmesine perde olamaz. Kalpten geçen en gizli bir sesten tutun, bir karıncanın ayak sesine kadar her şeyi işitir ve duyar.

Semi sıfatı Allah’ın zati bir sıfatı olup, hakiki mahiyetini idrak etmemiz mümkün değildir. Bu sıfatın azametini şu misalle bir derece anlayabiliriz:

Acaba aynı anda kaç kişinin sesini işitip anlayabilirsiniz? İki kişi mi? Üç mü? Yoksa dört mü? Bir insan aynı anda kaç kişinin sesini işitip anlayabilir? Evet, iki kişiyi bile aynı anda dinleyip sözlerini anlamak mümkün değildir.

Şimdi de Allah-u Teâlâ’nın işitme sıfatındaki azamete bakın: Bu kâinat, rüzgârların terennümatından bulutların naralarına, denizlerin dalgalarından yağmurların nağmelerine kadar türlü türlü seslerle ve çeşit çeşit nağmelerle dolu ilahi bir musiki dairesidir.

İşte Cenab-ı Hak aynı anda, denizlerin dibindeki balıklardan tutun, semadaki yıldızlara kadar; zerreden şemse, insanlardan meleklere kadar; nihayetsiz varlıkların sesini aynı anda işitir ve duyar. Hiçbir ses diğerine mani olmaz. Elbette böyle bir işitmeyi akıllarımızın idrak etmesi mümkün değildir.

Peygamber Efendimiz (sav), Allah-u Teâlâ’yı semi ismiyle şöyle zikretmiştir:

Ey sesleri işiten!

Ey dualara icabet eden!

Ey şikâyetleri duyan!

Ey işitmesi bütün işitenlerin üstünde olan!

Ey en gizli sesleri işiten ve en gizli arzuları bilen!

Ey çaresizlerin feryat ve inlemelerini işiten!

Ey hiçbir ses, diğerine engel olmadan bütün sesleri bir anda işiten!

Cenab-ı Hakk’ın semi olduğuna, rızıkları mükemmelen verilen ve ihtiyaçları eksiksiz görülen her bir mahlûk birer şahid-i sadıktır. Zira hayat sahiplerinin rızıklarını, her birisine layık bir tarzda, münasip bir vakitte, ummadığı bir yerden vermek ancak onların rızka olan ihtiyaçlarını bilmek ve onların sesini işitmek ile mümkündür. İşitmeyen, rızkı gönderemez ve ihtiyacı gideremez.

Alıntı :ilmedavet.com

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allahın varlığının İspatı Sevk-i İlahî delili Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top