Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Felek nedir ve Feleğe Sövmenin Hükmü nedir ?

Felek nedir ve Feleğe Sövmenin Hükmü nedir ?

Sponsor Bağlantılar

Felek nedir ve Feleğe Sövmenin Hükmü nedir ?

Felek nedir sorusunun bir ilmi cevabı belki vardır ancak sorunun devamında feleğe sövmekten bahsedilemsi karinesiyle anlaşıldı ki soru halkın dilindeki felek hakkındadır.

Fakirin görüp tanık olduğu kadarıyla feleğin ne olduğunu bu halk ta bilmez. Bilmez ve bazen güya ondan bir gün çalar bazende kızar ve işte söver..

Türk toplumunun düşünüş ve söylem biçimleri, deyim ve atasözleri araplarınkine çok benzemektedir. şu feleğe sövme hususunda da araplarla bir benzerliği bulunur ve arapların dehr dediklkeri mevhum bir tesire sövdükleri gibi feleğe söverler!..

İşte bu sövme işi ta cahiliyyet zamanına kadar uzanmış ki Rasulullah sallallu aleyhi ve sellem bizzat ikaz etme ihtiyacı duymuş: ” Dehre sövmeyin zira Dehr Allahtır. ”

Bu ikazı-nebevideki Dehrin türkçe karşılığı ancak Felek olabilir zira durum aynıdır; Elden bir şey gelmeyen, irade dışı talihsizlklerde kızgınlık eseri bir mevhum Güce sövülür ve rahatlamak istenir..

İşte Araplar bu güce Dehr demişler türkler ise Felek. ve Rasulullah efendimiz ise kesin uyarmış: sakın sövmeyin zira Felek aslında Allahtır.”

Yani “halkın sövdüğü ve kişinin kaderine tesir ettiğine inandığı güç gerçekte Allahtan başka değildir.”

Sövmek evet günahtır.. bu malumatı duyduktan sonra hala sövmek ise Küfürdür. Neuzubillah

Etiketler: hakkani fetvalar

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yusuf (a.s)'a Secde Eden On İki Burc Nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top