Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Gusül Abdestine Engel Olan Şeyler

Gusül Abdestine Engel Olan Şeyler

Sponsor Bağlantılar

gusül abdestine engel olan şeyler nelerdir?
gusül abdestine mani olan şeyler

Guslün sahih olabilmesi için, kadınlarda hayız ve nifas kanının tamamen durmasını; erkeklerde ise, kendilerinden gelen meninin arkasının kesilmesini beklemek şarttır.

Gusül Abdestine Engel Olan Şeyler

Gusül Abdestine Engel Olan Şeyler

Erkeğin, kendinden gelen meninin kesilmesini sağlamak için meninin akmasından sonra, ya uyuması veya bir kaç adım yürüyüp gezinmesi veyahut da birkaç damla da olsa idrar çıkarması gerekir. Bu hususlara riayet edilmeden hemen yıkanılır, yıkandıktan sonra da meni gelirse, guslü geçerli değildir. Tekrar yıkanmak gerekir.
Guslün sıhhatinin ikinci şartı da; bedenin tamamının yıkanmasıdır. Bazı kitaplarda yer alan, boy abdesti alan kimsenin vücudunda iğnenin deliği kadar kuru yer kalmaması tavsiyesi, gerçek mânada değil, vücudun su ile iyice yıkanması gerektiği şeklinde anlaşılmalıdır.

Diş dolgusu ve kaplama, ayrıca deri üzerinde olup suyun deriyle temasını önleyen ve izâlesinde de güçlük bulunan boya ve benzeri maddeler, gusle mani değildir. Bu sebeple vücudun maddî temizliğini imkân ölçüsünde ve sabun kullanarak yaptıktan sonra deri üzerinde kalıp suyun deriye ulaşmasına mani olan boya, hamur gibi maddeler guslün sıhhatine engel olmaz. Diş dolgu ve kaplaması da böyledir.
Sorularla islamiyet

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kulak çınlaması hakkında hadisler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: idrar gusle engelmi

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top