Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Güvercin Beslemenin Hükmü Nedir

Güvercin Beslemenin Hükmü Nedir

Sponsor Bağlantılar

Dinimizde güvercin beslemek caiz midir?
Güvercin ile ilgili hadisler

Güvercin beslemek malayani ve faidesiz olduğu için Peygamber Efendimiz (asm) tarafından yasaklanmıştır 
Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah (asm) bir güvercinin peşine düşüp onunla eğlenen bir adam görmüştü. “Bir şeytan bir şeytaneyi takip ediyor!” buyurdular.” (Ebu Davud, İbn Mace)
Resulullah (asm), büyük adamın güvercinle eğlenmesini, boş, faidesiz ve malayani bulduğu için şeytana nisbet etmiştir; kendisine şeytan demiştir. Çünkü faidesiz bir meşguliyetle vakit geçirmektedir. Güvercine de şeytan demiştir. Zira adamı malayani bir meşguliyete çekmiştir, zikrullah, faydalı tefekkür ve müsmir bir iş gibi her çeşit faydalı amelden alıkoymuştur.
Güvercin besleme ile ilgili dini bilgiNevevî der ki: “Yavru ve yumurta elde etmek veya yalnızlığa karşı ünsiyet bulmak veya mektup taşıtmak gibi maksatlarla güvercin beslemek caizdir. Hiçbir keraheti yoktur. Fakat uğur çıkarmak maksadıyla onunla meşguliyet ise, sahih görüşe göre mekruhtur. Buna bir de kumar ve benzeri haramlar inzimam ederse, o kimsenin şahidliği reddedilir.”
İbnu Hacer gibi bir kısım alimler, Enes’in küçük kardeşi Ebu Umayr’ın kuşla oynamış olmasına dair rivayetleri esas alarak, çocukların kuşla oynamasının caiz olduğuna hükmetmişlerdir; yeter ki eziyet etmesinler ve atış talimlerinde hedef olarak kullanmasınlar.
Peygamber Efendimiz insanları malayaniye sevk ettiği için güvercinlerin kesilmesini söylemiştir
Bir kısım hayvanlarla ve bilhassa kuş ve köpeklerle yapılacak oyunlar da tecviz edilmiştir. Burada şunu ilave edelim ki, gerek kuşlarla ve gerekse köpeklerle oynama cevazı daha ziyade çocuklarla ilgilidir. Zîra Ebû Hüreyre’den gelen bir rivayette, güvercinle eğlenip peşinde koşan bir kimseyi gören Hz. Peygamber: “(Bu kimse) şeytanın peşinde koşan bir şeytandır” demiş, bir başka hadislerinde de: “Güvercinle oynama fakra sebep olur” diyerek bu davranıştaki kerâhete dikkat çekmiştir.
Hz. Osman’ın “Her hutbede” mutlaka “köpeklerin öldürülüp, güvercinlerin kesilmesini” emrettiğine dair rivâyetler de mevcuttur. İbnu Kayyim de Süfyan’dan: “Cülahik (denen bir atma aleti) ve güvercin ile oynamanın, Lût kavminin eğlencelerinden olduğunu işittik” dediğini nakleder. İbnu Kayyim, bu ve benzeri rivayetlere dayanmaktan başka, “halkın mahremiyetine ıttılaya sebep olur” gerekçesiyle damlar üzerinde güvercin kovalayarak eğlenmekten men etmeyi “veliyyü’l-emrin vazifeleri” meyanında zikreder.
Çocukların kuşla oynayabileceği kanaatine mütemayil gözüken Münâvî de, kanat tüylerinin kesilmiş olma şartını, zaafının şiddetinde hemen hemen ittifak edilen bir hadisten istidlal ederek “aksi halde kuşla oyun, mekruh olan tetayyur ve müsâbakaya müncer olur” der.
Güvercinler hakkında Peygamber Efendimiz (asm) şiddetli bir üslup kullanmıştır .

Bu, bazı hayvanları tahrik edip dövüştürmek şeklinde olduğu gibi, yarıştırma şeklinde de olabilir. Birinciye misal, horozların dövüştürülmesi; ikinciye misal güvercin peşinde koşmaktır. Hadislerde her iki çeşit oyun da yasaklanmıştır. Güvercinle oynayan kimse hakkında Hz. Peygamber (asm) şiddetli bir üslub kullanmıştır. (Ebu Dâvud) Bu çeşit hadislere rağmen, İslâm âleminde, diğer bir kısım yasaklar gibi, güvecinle meşguliyetinde zaman zaman yaygın bir moda hâlini aldığını görülmüştür.

Kaynak: Kütüb-i Sitte

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: guvercin ile ilgili hadis, güvercin beslemek günahmı, guvercinle ilgili hadisler, peygamber efendimizin güvercinle ilgili hadisleri, güvercin beslemek ile ilgili hadis, güvercin ile ilgili hadisler, güvercin hadisleri, kanadı kesik güvercin kuranda, guvetcin beslemenin hukmu

Bir yorum

  1. Ben bu konuyu arkadaşlara okudum benle beraber 4 kişi faydalandık Allah razı olsun

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top