Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Hafız Ali Tel Kimdir?

Hafız Ali Tel Kimdir?

Sponsor Bağlantılar

Hafız Ali Tel Kimdir?

Kur’an-ı Kerim’in güzel ses ve kendine has üslûpla okunması, her şeyden önce ona saygının gereğidir. Bunu prensip ve kural haline getiren Kur’an eğiticileri yıllarca Kur’an-ı Kerimi en güzel okumanın gayreti içerisinde olmuşlardır. Onun için Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okumayı önemsemiş ve bu konuda eğitim-öğretim faaliyetleri başlatmış, bunu zamanla geliştirmişlerdir. Hz. Peygamber’in Kur’an-ı Kerim’i ashabına ağır ağır okuması, ashaptan tertil üzere ve güzel sesle okuyanları övmesi kıraat eğitim ve öğretiminin temellerini oluşturmuştur.
Din görevlimiz Hafız Ali TEL Hocaefendi, Kur’an-ı Kerim hıfz ve kıraatine yönelik gayretlerinin neticesi olarak uluslar-arası bir yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

Hafız Ali TEL; 1983 Erzurum’da dünyaya geldi. İlkokulda okurken aynı zamanda, Babasından Kur’an-ı Kerimi yüzünden okumayı öğrendi. Rahmetli Hafız İsmail BİÇER Hoca efendinin Beyazıt Cami’indeki Tilavet odasında, tilavet dersleri aldı. 1993 yılında Amasya Büyük Ağa Medresesi’nde Seyit Ahmet FIRAT hocanın rahle-i tedrisinde hafızlık eğitimine başladı. 3 yıllık eğitimi süresinde Hafızlık, Tecvid, Talim ve Kıraat dersleri aldı. Amasya’da kaldığı zamanlarda Amasya Belediye Konservatuarı’nda Tasavvuf Musikisi dalında makam dersleri aldı ve çeşitli musıki topluluklarında görevlendirildi.

Ankara’da İmam Hatip Lisesi’nde okurken; Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmalarında il, bölge ve Türkiye birincilikleri bulunmaktadır. Askerlik dönüşü Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-Hatip olarak Ankara Keçiören ve Konya’da görev yaptı. Halen Ankara Çankaya İlçesi Tapu Kadastro Camii’inde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır.
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2009 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Sebebiyle Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasının Türkiye Finalinde Birinci olan Ali TEL; 10 – 21 Mart tarihleri arasında Kuveyt Sheraton Otel’de düzenlenen “Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması”’nda ülkemizi temsil etti. Etkili okuyuşu ve güzel sesiyle “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” kategorisinde hafız Ali TEL, dünya birincisi oldu. Görevlimiz Hafız Ali TEL, yapılan törenle ödülünü Kuveyt Emiri El Sabah’tan aldı.

Bu yarışmaya Kendisi gibi bir dünya birincisi olan Ankara Hacı Bayram Camii İmam-Hatibi Hafız Ahmet KARALI’dan ve Kocatepe Camii İmam-Hatibi Hafız Kadir TEMEL’den Talim ve Kıraat dersleri aldı.

Çankaya İlçesi Tapu Kadastro Camii İmam Hatibi Ali TEL’i makamında kabul eden Ankara Müftüsü Mustafa Hakkı ÖZER: “Başarınızı candan kutluyorum. Bu büyük bir şereftir, herkese nasip olmaz. Daha çok çalışarak başarınızı daha ileriye taşımanızı tavsiye ediyorum. Bundan sonra alacağınız eğitimler Ku’an-ı Kerim ağırlıklı olmalı. Başarınız diğer personelimize de örnek olacaktır” diyerek Ali TEL’e Teşekkür belgesi takdim etti.
Görevlimize bundan sonraki hayatında başarılı ve sağlıklı uzun bir ömür diliyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ramazan Bayramı Niçin Kutlanır? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ali tel kimdir, hafız ali tel kimdir, ali tel, ali tel hangi camide görevli

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top