Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Hakiki mümin kâinata meydan okuyabilir mi ?

Hakiki mümin kâinata meydan okuyabilir mi ?

Sponsor Bağlantılar

Hakiki mümin kâinata meydan okuyabilir mi ?

Bir otobüste yolculuk yaparken şoförün uyuduğunu fark etseniz, nasıl bir dehşete kapılırdınız bir düşünün. Birde otobüsün virajlı bir dağ yolunda olduğunu farz edin, herhalde dehşetiniz ikiye katlanırdı.

Hakiki mümin kâinata meydan okuyabilir.

Bir otobüste yolculuk yaparken şoförün uyuduğunu fark etseniz, nasıl bir  dehşete kapılırdınız bir düşünün. Birde otobüsün virajlı bir dağ  yolunda olduğunu farz edin, herhalde dehşetiniz ikiye katlanırdı.

İşte kâfirin nazarında dünya böyle şoförsüz bir otobüstür. Top  güllesinden yetmiş defa daha süratli olan yıldızlar feza denizinde  sahipsiz geziyorlar. Bir tanesi yolunu şaşırsa, başka bir yıldıza  çarpacak, bir kıyameti koparacak. Onun nazarında her şey başıboş,  sahipsiz ve vazifesizdir. İşte inançsızlığın bir neticesi olan bu  korkudan hâsıl olan manevi bir cehennem ateşi, kâfirin kalbini daima  yakar.

Mümin ise, kâinatı Allah’a teslim eder. Her şeyi kendi Rabbinin bir  memuru bilir. Her şeyin dizgini onun kudret elindedir. Hiçbir şey onun  izni ve iradesi olmadan hareket edemez. Tabiri caiz ise, onun itikadınca  şu kâinat otobüsünün gayet hakim ve kerim bir şoförü vardır. İşte bu  halin bir neticesi olarak mümin, dünyada dahi cennet hayatı yaşar.  Bedeni zindanda dahi olsa ruhu ve kalbi manevi bir cennettedir.

Bu hakikate şu misal dürbünüyle de bakabiliriz; Bizler, timsah,  aslan, kaplan gibi yüzlerce vahşi hayvanın bulunduğu bir hayvanat  bahçesinde gezerken asla korkmayız. Hatta korkmak bir kenara dursun,  gayet neşeli ve hayretli bir gezinti yaparız. Hâlbuki içinde  zincirlenmemiş bir köpek olan bahçede gezmeye kalksak korkudan  bacaklarımız titrer.

Acaba, yüzlerce vahşi hayvandan korkmayan biz, bir köpekten niçin korkuyoruz?

Bu sorunun cevabı şudur: Biz biliyoruz ki, hayvanat bahçesindeki  bütün hayvanların zincirleri, asla kopması mümkün olmayan demir  çubuklara bağlanmış ve birçoğu da kafeslerde hapsedilmiş. Asla bize  saldıramazlar. Bahçedeki köpeğe gelince onun dizgini serbest bırakılmış.  Her vakit bize saldırabilir.

İşte, müminin dünyadaki hali birinci misale benzer. Zira onun  nazarında her şeyin dizgini Allah’ın kudret elindedir. Onun izni ve  müsaadesi olmadan hiçbir şey ona saldıramaz. Bütün dünya düşmanı olsa  ona zarar veremez. Bu halin bir neticesi olarak hakiki mümin kâinata  meydan okuyabilir.

Kâfir ise, misaldeki ikinci adama benzer. Allah’ı bilmediğinden her  şeyi başıboş zanneder. Bütün Kâinatı, kendisine saldıracak bir düşman  vaziyetinde görür. Daima titrer. Hem rezil, hem de zelil olur.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cennette akan ırmakların adları İsimleri Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top