Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesini Gerektiren Haller nelerdir ?

Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesini Gerektiren Haller nelerdir ?

Sponsor Bağlantılar

Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesini Gerektiren Haller nelerdir ?

Sehiv secdesini gerektiren bazı haller şunlardır:

1 – Fatiha’dan sonra zammı-ı sure okumadan rükû’a gitmek. Rükû’da iken hatırlarsa, doğrulup sureyi okur, sonra tekrar rükû’a gider. Namazın sonunda da sehiv secdesi yapar.

2 – Unutarak Fatiha’yı iki kere okumak.

3 – Vitir namazlarının tekbir ve kunut duasını unutmak. Şayet Rükû’da iken hatırlasa, doğrulup kunut okumaz. Sonunda sehiv secdesini yapmakla yetinir.

4 – Dört rek’atlı namazlarda, iki rek’at kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rek’ata kalkmak, yani, ilk oturuşu terk etmek. Eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya daha yakın bir durumda ise, oturmaz; namazı bitirip sonunda sehiv secdesi yapar. Eğer oturmaya daha yakın bir halde ise, oturur; sonunda da sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise, namazı bozar.

5 – Birinci oturuşta Tahiyyât’ı okuduktan sonra hemen kalkmayıp salâvatları ve duaları okumak yahut da bir rükün eda edecek kadar gecikmek. Bu durumda eğer salâvattan okunan kısım bir cümle teşkil eder ise (Allahümme salli âlâ Muhammedin demek gibi) namazın sonunda sehiv secdesi yapılır. Fakat okunan kısım bir cümle teşkil etmemişse, sehiv secdesini yapmaya gerek yoktur.

6 – Dört rek’atlı farz namazlarda, son rek’atta oturmaksızın beşinci rek’ata kalkılacak olsa, beşinci rekâtın kıyam, kıraat ve rükû’u tamamlanıp secdeye gidilmedikçe, dönüp tekrar oturulur. Tahiyyât dan sonra selâm verilip sehiv secdesi yapılır. Çünkü bu durumda farz olan son oturuş te’hire gecikmeye uğramıştır. Fakat beşinci rek’at için secde yapılmış olursa, bu namaz nafileye döner. Artık buna bir rek’at daha ilâve ederek, 6 rekâtlık bir nafile namazı kılınmış olur. Dolayısıyla sehiv secdesi de gerekmez.

7 – Dört rek’atlı bir farz namazın son oturuşunda teşehhüd miktarı oturduktan sonra kalkan kimse, hemen oturup selâm verir. Tekrar Tahiyyât okumasına gerek yoktur. Hatta oturmadan ayakta bile selâm verebilir. Zira farz olan oturuşu yapmıştır. Yalnız ayakta selâm vermekle sünneti terk etmiş olur. Sonunda ayrıca sehiv secdesi de lâzımdır. Çünkü selâm te’hire gecikime uğramıştır.

8 – İmama sonradan yetişen bir kimse, kendi kıldığı rekâtlar içinde hata yaparsa, o hatası için sehiv secdesi yapar.

9 – İmamın, açıktan aşikâr okuması vacip olan yerlerde gizli; gizli okuması vacip olan yerlerde de açık okuması… Meselâ öğle namazında Fatiha ve zamm-ı sureyi sesli okuması, akşam namazında da içinden okuması gibi. Namazdaki tesbih ve tekbirlerin cehren okunması, sehiv secdesini icap ettirmez.

10 – Namaz içinde Fatiha okunduktan sonra hangi ayet veya sureyi okuyacağı bir müddet tefekkür edilse, yani düşünülse sehiv secdesi icap eder. Çünkü vacip te’hire gecikmeye uğramıştır.

11 – Ta’dîl-i erkânın terki, sehiv secdesini gerektirir. Ta’dîl-i erkân namazda acele etmeden tüm rükünleri tam manasıyla eda etmek acele etmemek demektir.
12 – Namazda sehiv secdesini gerektiren birkaç hatadan dolayı tek sehiv secdesi yapmak yeterlidir.

Sehiv secdesinde, iki secde ile Tahiyyât’ı okumak ve selâm vermek vâcibdir.Tahiyyât dan sonraki salâvat ve dualar ve secdedeki tekbirler ve tesbihler ise sünnettir.

Bir namaz içinde, o namazın rekâtları sayısında şüphe etmek, namaz kılan kimse vesveseli biri değilse, kılınan namazı geçersiz eder. Yeniden kılmak gerekir. Nitekim vakit varken, namazı kılıp kılmadığında tereddüt şüphe eden de o namazı tekrar kılar. Namazı tamamladıktan sonra rek’at sayısında şüpheye itibar yoktur. Ancak noksan kıldığını kesin olarak anlarsa kılmış olduğu namazını yeniden kılması gerekir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevih secdesinde okunan dua Arapça Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: sevih secdesi hangi hallerde yapılır, sehiv secdesi gerektiren haller, sehiv secdesi nasıl yapılır hanefi, sehiv secdesi hanefilere göre

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top