Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Hz. Nuh (as)’ın karısı ve Kenan adındaki oğlu helak mı oldular?

Hz. Nuh (as)’ın karısı ve Kenan adındaki oğlu helak mı oldular?

Sponsor Bağlantılar

Hz. Nuh (as)’ın karısı ve Kenan adındaki oğlu helak oldular mı kısaca açıklarmısınız?

“Allah, inkâr edenlere, Nuh’un karısı ile Lût’un karısını misal verdi. Bu ikisi, kullarımızdan iki sâlih kişinin nikâhları altında iken onlara hainlik ettiler. Kocaları Allah’tan gelen hiçbir şeyi onlardan savamadı. Onlara: ‘Haydi, ateşe girenlerle beraber siz de girin!’ denildi” (Tahrim, 66/10) mealindeki ayette Hz. Nuh (as)’ın  hanımının kâfir olduğu bildirilmiş, fakat nasıl öldüğü belirtilmemiştir. Kuvvetli ihtimalle, bu hıyaneti Tufandan sonra başlamıştır. Nitekim, Kitab-ı Mukaddes’in tekvin bölümünde  Hz. Nuh (as)’ın hanımının da gemiye bindiği ifade edilmiştir. (İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)
İlgili ifadeler şöyledir: “Ama seninle bir antlaşma yapacağım. Oğulların, karın, gelinlerinle birlikte gemiye bin” (Tekvin, 6/18), “Nuh, oğulları, karısı, gelinleri tufandan kurtulmak için hep birlikte gemiye bindiler” (Tekvin, 7/7)

“Gemi, dağlar gibi dalgalar arasında onları götürüyordu. Nuh, gemiden uzakta bulunan oğluna: ‘Yavrucuğum! (Sen de) bizimle beraber bin, kâfirlerle beraber olma!’ diye seslendi.”

“Oğlu: ‘Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım,’ dedi. (Nuh): “Bugün Allah’ın emrinden (azabından), merhamet sahibi Allah’tan başka koruyacak kimse yoktur” dedi. Aralarına dalga girdi, böylece o da boğulanlardan oldu” (Hud, 11/ 42-43) mealindeki ayetlerde Hz. Nuh (as)’ın oğlunun suda boğulduğu açıkça ifade edilmiştir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Vlad Kont Drakula Kimdir? Hakkında Bilgi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top