Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Hz. Peygamberin çobanlık yapması hakkında bilgi

Hz. Peygamberin çobanlık yapması hakkında bilgi

Sponsor Bağlantılar

Hz. Peygamberin çobanlık yapması hakkında kısa bilgi

Peygamberimiz on yaşlarında iken kalabalık bir aileye sahip bulunan amcası  Ebû Tâlib’e yardımcı olmak amacıyla bir süre çobanlık yapmıştır. Peygamberliği döneminde o, bu hatırasına atıfla “Hiçbir peygamber yoktur  ki, koyun gütmüş olmasın” buyurmuştur. Etrafında bulunan sahabîlerin “Siz de mi koyun güttünüz yâ Resûlallah?” şeklindeki sorusu üzerine “Evet. Ben de Mekkeliler’in koyunlarını güttüm” cevabını vermiştir.

Diğer bir rivayete göre Hz. Peygamber bir gün bazı sahabilerle birlikte kıra çıkmışlardı. Bir yerde misvak ağacı meyvesi toplamaya başladılar. Bu sırada Resûlullah (s.a.v.): “Size bu yemişin en kararmış olanlarını tavsiye ederim. Çünkü kararmış olanlar en lezzetlisidir. Ben bunu koyunları güderken öğrenmiştim” buyurdu.
Sahabiler: “Yâ Resûlalllah! Siz de mi koyun güttünüz?” diye sorunca “Evet.Koyun gütmeyen hiçbir peygamber yoktur” cevabını verdi. Yine bir defasında şöyle buyurmuştur: “Mûsâ, peygamber olarak gönderildi, koyun güderdi. Dâvûd, peygamber olarak gönderildi, koyun güderdi. Ben de Ecyad mevkiinde ailemin koyunlarını güderdim.” (İbn Sa‘d, I, 125-126).

Ebû Tâlib maddî durumu iyi olmamasına rağmen şefkatlı bir amca olarak Hz. Muhammed’i himaye etti. Şüphesiz onun bu himayesinde hanımı Fâtıma bint Esed’in verdiği desteğin önemi büyüktür. Fâtıma bint Esed Efendimiz Muhammed’e kendi çocuklarından daha fazla ilgi göstermiş, onu kendi çocuklarından önce doyurup gözetmiştir. Fâtıma bint Esed daha sonra İslâmiyet’i kabul edip Medîne’ye ilk hicret eden kadın sahâbîlerden olmuştur.

Hicretin dördüncü yılında (m. 625-626) vefat ettiği tahmin edilmektedir. Yengesinin iyiliklerini hiçbir zaman unutmayan Hz. Peygamber onu

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hz. Peygamberin soyu hakkında bilgi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hz muhamedin cobanlık hikayesi, hangi peygamberimiz çobanlık yaptı, peygamberimizin çobanlık yapması

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top