Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / İmanın şartları meleklere inanmak

İmanın şartları meleklere inanmak

Sponsor Bağlantılar

“Meleklere İman” İmanın şartlarından ikincisidir.Meleklere inanmadan Müslüman olmuş olmayız.Diğer İman şartlarını da kabul etmek gerekir.

imanın şartları meleklere iman

MELEKLERE İNANMAK

2- Meleklere iman: Melek, Allah’u teala tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allah’u teala’ya itaatten ayrılmayan gözle görülmeyen nurani varlıklardır. Melekler nurdan yaratılmışlardır. Yemezler, içmezler uyumazlar, doğurmazlar. Yüce Allah’ın emirlerine asla isyan etmezler. Hiçbir günah işlemezler. Devamlı Allah’a ibadet ederler. Bizler ruhumuzu göremediğimiz gibi melekleri de göremeyiz.
“Şüphesiz Rab-bin katındaki (Melek)ler O’na ibadet etmekten büyüklenmezler. Onu tespih ederler, yalnız O’na secde ederler.” (A’raf, 7/206)

İnanlar meleklerin varlığına iman etmekle yükümlüdürler. Varlıkları peygamberler ve onlara verilen kitaplar tarafından bildirilmiştir. Melekleri inkar etmek, bütün peygamberleri ve kitapları inkar etmek demektir. Bu da caiz olmaz. Onun için meleklere iman etmek imanın şartlarından birisidir, bizim de dinimizin şartıdır.

“Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa 4/136)

“Peygamber Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, (buna) müminler de (iman ettiler). Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler.” (Bakara, 2/285) 

Meleklerin en büyükleri şunlardır: Cebrail, İsrafil, Mikail, Azrail.

Cebrâîl Aleyhisselam: Peygamberlere vahiy getirmekle görevlidir. Bütün peygamberlere vahyi getiren Cebraildir. Kuran’a göre o, karşı konulmayacak bir güce, üstün ve kesin bilgilere sahip, Allah nezdinde çok itibarı olan ve diğer meleklerin kendisine itaat ettiği şerefli bir elçidir.

Mikail Aleyhisselam: Tabiat olaylarını düzenlemekle görevlendirmiştir. Kelime olarak, “Allah’ın küçük ve sevgili kulu” anlamına gelen Mikail Kuran’ın bir yerinde Cebrail ile birlikte geçmektedir;

“Her kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikâîl’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkar edenlerin düşmanıdır.” (Bakara, 2/98)

Azrail Aleyhisselam: İnsanların ölüm zamanı geldiğinde onların canını olmakla görevlidir. Bu melek Kur’an ve sahih hadislerde, Azrail ismiyle değil, mele-kül-mevt (ölüm meleği) şeklinde geçmektedir. Her insanın canını almakla görevli bir ölüm meleği vardır. Azrâîl bu meleklerin başıdır.

“De ki: Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Secde 32/11)

İsrafil Aleyhisselam: Allah’ın emri ile kıyamet kopacağı zaman sur’a üflemekle görevlendirilmiştir. Bir hadiste İsrafil, sahibi-i karn (sur’un sahibi, borunun sahibi) olarak isimlendirilmiştir (Tirmizî, Kıyamet, 8). İsrafil sur’u iki defa üfleyecektir. Birinci defa üfürdüğünde göklerde ve yerde bulunan her şey yok olacaktır;

“Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka, göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.” (Neml 27/87)

“Sûr’a bir defa üfürülünce, yeryüzü ve dağlar kaldırılıp birbirine bir çarptırılınca, işte o gün olacak olmuş (kıyamet kopmuş)tur.” (Hakka, 69/13-15)

İkinci defa üfürdüğünde, bütün insanlar tekrar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere sevk edileceklerdir, “Sûr’a üfürülür. Bir de bakarsın kabirlerden çıkmış Rablerine doğru akın akın gitmektedirler.” (Yasin, 36/51)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmanın şartları Kaza ve Kadere İman Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top