Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / İmanın Şartları Nelerdir

İmanın Şartları Nelerdir

Sponsor Bağlantılar

İmanın Şartları Nelerdir Hakkında Kısaca bilgiler

İmanın şartları (6) altıdır. Bir hadiste Kim bunlardan bir tanesine dahi Allah’ın istediği şekilde iman etmezse mümin olamaz deniyor.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
Ye eyyuhellezîne emenu, eminu billehi ve resulihi vel kitebillezi nezzele ale resulihi vel kitebillezî enzele min kabl(kablu). Ve men yekfur billâhi ve meleiketihî ve kutubihî ve rusulihî vel yevmil âhıri fe kad dalle dalâlen baîdâ(baîden).

Anlamı : “Ey inananlar! Allah’a, resulüne, resulüne indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba inanmakta sebat gösterin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, resuller’ini ve ahiret gününü inkar ederse şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.”  [Nisa: 136] 

İmanın şarları nelerdir

Allah’a (c.c) imanın geçerli olabilmesi için 6 şartı eksiksiz bir şeklide yerine getirilmelidir. Bu şartlar  şöyledir.

  1. Allah’a İman:  Allah vardır ve kemal sıfatlara sahiptir. Yarattıklarının hiçbirine benzemez. Hiçbir şey Onun dengi ve benzeri değildir. Alemler de, yerde ve gökte yalnız O yasama (kanun koyma) hakkına sahiptir. Bütün ibadetler  yalnızca  O’na yapılır.
  2. Meleklere İman: Melekler Allah’ın kullarıdır. Onlarda dişilik ve erkeklik yoktur. Nurdan yaratılmışlardır. Bir an bile Allah’a karşı isyan etmez, günah işlemezler. Devamlı Allah’a ibadet ederler. Kur’an-ı Kerim’de ve sahih hadislerde isimleri zikredilenlere isimleriyle; (Cebrail, Mikail, İsrafil, Malik, Rıdvan gibi) isimleri zikredilme-yenlerin de hepsine birden iman edilmesi gerekir.
  3. Kitaplara İman:  Allah katından gelen kitaplara Kur’an-ı Kerim’de ve sahih hadislerde ismi zikredilenlere ismiyle; (Kur’an, Tevrat, İncil, Zebur) zikredilme-yenlere ise genel olarak iman etmek gerekir. Kuran’ın dışındaki diğer kitaplar tahrif edilmiş olduğu için onlara Allah (c.c) katından geldiği şekliyle iman edilmesi gerekir. Kur’an ise Allah tarafından korunmak suretiyle kıyamete kadar baki kalacak ve yalnızca O’na bağlananlar kıyamet gününde kurtuluşa ereceklerdir.
  4. Nebi ve Resullere İman: Kur’an-ı Kerim ve sahih hadislerde ismi zikredilenlere ismiyle, ismi zikredilme-yenlerin ise hepsine birden  iman edilmesi gerekir.
  5. Ahiret gününe İman:  Ölüm, hesap, mizan, cennet, cehennem, kabirde azab veya mükafat göreceklerin acı ve lezzeti beden ve ruhlarıyla duyacaklarına ve en önemlisi öldükten sonra dirilmeye iman edilmesi gerekir.
  6. Kaderin Hayır ve Şerrin Allah’tan olduğuna İman: Kadere imanın  geçerli olabilmesi için şu dört şeye mutlaka inanılması gerekir:
  1. Allah’ın ezeli ve kadim ilmine iman etmek. Allah (c.c) ezeli ve kadim olan ilmiyle ne olacağını bildi ve bu ezeli ilmiyle bildiği şeyleri yazdı.
  2. Allah’ın olmasını dilediği şeyin mutlaka olacağına, olmamasını dilediği şeyin mutlaka olmayacağına gökte ve yerde meydana gelen bütün hareketlerin ve sessizliklerin Allah’ın izniyle olduğuna iman etmek.
  3. Allah’ın bütün mahlukatı yarattığına ve kainatın içindeki her şeyin Allah’ın yaratmasıyla ve takdiriyle meydana geldiğine iman etmek.
  4. Hayır ve şer ancak Allah’ın takdiri iledir. Dolayısıyla kendisine isabet eden şerrin  başkasına isabet edebileceği halde kendisine  isabet ettiğini zannetmemek, kendisine isabet eden hayrın bir tesadüf sonucu kendisine isabet ettiğine inanmamak.
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Devamlı kısa sureleri okumakta mahzur var mı? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: imanın şartları nelerdir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top