Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / İslamda flört, kadının parfüm sürmesi ve çalışması

İslamda flört, kadının parfüm sürmesi ve çalışması

Sponsor Bağlantılar

İslamda flört etmek zina, edepsizlik, çalışması ise sakıncalı… İşte günahlar;

Diyanet İşleri  Başkanlığı’nın internet sitesindeki cinsel hayat ve yasaklarla ilgili yazıda  özetle şöyle deniyor:

 Dil, ağız,  göz zinası “Kur’an’da zina ve fuhuş büyük günahlar arasında  sayıldığı, zinanın dünyevi ve uh- revi cezasından söz edildiği gibi, erkek ve  kadınların gözlerini haramdan korumaları, avdet yerlerini örtmeleri emredilmiş, böylece zinaya giden yolun bir yönüyle kapanmış olacağına işaret edilmiştir. Bir  hadiste Hz. Peygamber dil, ağız, el, ayak, göz gibi organların zinasından söz  ederek zinaya zemin hazırlayıcı her türlü gayrimeşru ilişkinin, flört ve  beraberliğin de bu nevi zina olduğunu belirtmiş, bunlardan da sakındırmıştır.  Çünkü iffet ve namus bir bütün olup, o ancak onu lekeleyecek her türlü kötülük  ve yanlışlıktan uzak kalınarak korunabilir.”
‘Cinsi  uyarıcı’ “Erkek ve kadın bir diğeri için cinsi uyarıcıdır.  Bu sebeple yabancı (aralarında evlilik bağı veya devamlı evlenme engeli  bulunmayan) erkek ve kadınların birbirlerine karşı mesafeli davranmaları gereklidir. Yine, yabancı bir kadının yabancı erkekle baş başa kalması da  doğurabileceği sakıncalı sonuçlar dolayısıyla yasaklanmıştır. Hadislerde,  aralarında nikâh bağı veya devamlı evlenme engeli bulunmayan bir erkek ile bir  kadının, başkalarının görüşüne açık olmayan kapalı bir mekânda baş başa  kalmaları yasaklanmıştır. Bir hadiste Hz. Peygamber ‘Kim Allah’a ve ahiret  gününe iman ediyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla yalnız kalmasın; çünkü  böyle bir durumda üçüncüleri şeytandır’ buyurmuştur. Böyle bir durum karşı cins  için tahrik edicidir, zinaya veya dedikoduya ve tarafların iffetlerinin  zedelenmesine yol açabilir.”
‘Namus  lekesi’ “Kötülüğün önlenmesi kadar ona giden yolların  kapatılması da önemlidir. Öte yandan iffet ve namus lekelendiğinde geri dönüşü  ve telafisi olmayan bir zarar ortaya çıkmış ve temel bir kişilik hakkı ihlal  edilmiş olur. Bu sebeple anılan muhtemel olumsuz sonuçları önlemek gayesiyle  kadının yabancı bir erkekle kapalı mekânda baş başa kalması, yanında mahremi  bulunmadan yolculuk etmesi uygun görülmemiştir. ‘
Koku  sürmede edepsizlik ‘Cinsi uyarıcılık özelliği bakımından  kadınların durumu çok daha fazla hassasiyet gösterir. Bunun için, kadınların  daha da dikkatli davranmaları istenmiştir. Yabancı erkeklerle konuşurken  kadınların, kalpte şüphe uyandırmayacak ve karşısındaki kişiyi yanlış anlamaya  süreklemeyecek tarzda ciddi ve ağır başlı olarak konuşmaları, süs ve endamlarını yabancılara göstermemeleri, sokağa çıktıklarında güzelce örtünmeleri bu gayeye  matuf emirlerdir. Hz. Peygamber, kadınların kendi evleri dışında, başkalarına  hissettirecek derecede koku sürünerek dolaşmalarını hoş karşılamamış ve bunu  edep dışı bir davranış olarak değerlendirmiştir.” Kaynak:  Radikal)
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Büyük Günahlar Kavramı Diyanet Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

 1. Bakmak
  Televizyondan, soktakta, kafede, heryerde bir bayan bir erkeğe, bir erkek bir bayana bakması günahmıdır??

  Göz zinasımıdır?
  İnternette: “Ey Ali, elinde olmadan gözüne ilişen bir haram ikinci defa bakma. Zira ilk bakış lehinedir, ama ikinci bakış aleyhinedir.” (Tirmizî, Edeb 28; Ebû Dâvud, Nikâh 44)
  Yazıyordu.

  Mesela televizyon izlerken bir kadının etkeğe bakması günahmıdır (sadece yüzüne, gözlerine.. Baksa?) şehvetle değil yani öyle konuşuyorsa bakmak. (Ve bir erkek kadına?)

  Ve bir kadın başka erkeklerin yanında konuşması günahmı? Yani o yabancı erkekler kadının sesini duyarsa günahmıdır?

  Ve bir kadın erkek hocaya (internetten, yazı olarak, veya telefondan, telefonda konuşarak, yüz yüze konuşarak soru sorabilirmi konuşabilirmi yani harammıdır? Ve tam tersi ??

  Çok acil cevap verirmisiniz?

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top