Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kaza Namazı Borcu Olan Teravih Kılabilir mi

Kaza Namazı Borcu Olan Teravih Kılabilir mi

Sponsor Bağlantılar

Sual:Kaza borcu olan teravih namazlarını kılmaları mı uygun olur yoksa önce kaza namazlarıyla mı meşgul olmaları gerekir kısaca açıklar mısınız?

Kaza borcu olanların teravih namazı kılmasında sakınca yoktur. Hem teravih kılınmasını hemde diğer zamanlarda kaza namazı kılınmasını tavsiye ederiz.

Meşru bir mazeretin dışında namazı kazaya bırakan kimse, bir hata işlemiş ve günaha girmiş olur. Bu itibarla kazaya kalan namazın, en kısa zamanda kılınması gerekir. Çünkü beş vakit namazın edası farz olduğu gibi, kazası da farzdır. Kazaya kalan namazın kılınmasıyla sadece borç ödenmiş olur. Günahın affedilmesi için de ayrıca tövbe istiğfar etmek lazımdır.

Namaz borcundan bir an evvel kurtulmak için, hakkında Peygamberimiz (asv)’in hadisi bulunmayan Nafile namazların yerine kaza kılmak daha isabetli olur. Ancak,Hanefi mezhebine göre, hakkında hadis bulunan nafile namazların yerine kaza kılmak uygun değildir. Bu hususta Hanefi fıkıh kitaplarında şu hüküm yer alır:

“Kazaya kalmış namazları kılmak, nafile namaz kılmaktan çok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat beş vakit namazın sünnetleri, kuşluk, tespih, tahiyyetü’l-mescid ve evvabin namazı bundan müstesnadır. Yani bu sünnet ve nafileler, kaza namazları için terk edilmezler.”1

Her şeyden evvel, namazlardan önce ve sonra kılınan sünnetler bir yerde farz namazların tamamlayıcısı hükmündedir ve Peygamberimizin (a.s.m.) şefaatine vesiledir. Bunun için, namazını kazaya bırakan kimse bir yandan namazlarını kaza etmekle borçtan kurtulurken, diğer taraftan da sünnetleri kılarak Peygamberimiz (asv)’e olan bağlılığını göstermiş olur.

Mesele Hanefi mezhebine göre böyle iken, diğer üç mezhebe göre, kaza namazı olan bir kimsenin nafile namazları ile meşgul olması, sünnet kılması caiz değil, haramdır.

Dipnotlar:

1. Mevlânâ eş-Şeyh Nızâm. el-Fetâvâl-Hindiyye. (Bulak: Matbaa-i Emiriyye,

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kuranın en uzun suresi kaç ayettir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kaza namazı olan teravih kılabilir mi, kaza borcu olan teravih kılabilir mi, kaza namazın varken teravih namazı olurmu, Teravif namazi borcu olan, teravih kaza namazları

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top