Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kocası ölen,yahut boşanan kadın,hemen evlenebilir mi?

Kocası ölen,yahut boşanan kadın,hemen evlenebilir mi?

Sponsor Bağlantılar

Kocası ölen,yahut boşanan kadın,hemen evlenebilir mi?

? Kocası ölen, yahut boşanan kadın hemen evlenemeyip belli bir müddet beklemesi lâzım geldiğini biliyoruz. Ancak bu müddetin kocası ölene göre ayrı, boşanana göre ayrı olduğu söylenmektedir. Doğru mu?
? Kocası ölen, yahut boşanan kadın gerçekten de hemen başka biriyle evlenemez. Beklemesi gereken belli bir müddet vardır. Bu müddet de üzeri yüklü kadında değişmez. Zira ister kocası ölmekle, isterse boşanmakla ayrılmış olsun onun bekleme müddeti, çocuğunu doğuruncaya kadar devam eder. Çocuk dünyaya geldiği günü, müddet bitmiş, bekleme sona ermiş olur. Çocuk yoksa, kocası ölende, bekleme müddeti (4) ay (10) gündür. Boşananda üç ay hali görmektir. Ay hali görmüyorsa (3) ay beklemektir.

Şayet nikâhtan sonra birleşme vaki olmadan ayrılmışlarsa, bir çocuk olma ihtimali de yok demektir. Birleşmeden vaki olan ayrılmalarda, bekleme de olmaz.
? Bekleme (iddet) günlerinde olan kadın, kendini evine hapseder, süslenemez, evlenme işareti sayılan tutum ve tavırlarda olamaz. Hüzün ve dua günlerinde sayar kendini. Bu müddet bitmeden kendisine talip de olunamaz. Ancak, üstü kapalı şekilde haber salmakta mahzur yoktur diyenler olmuştur.
? Boşanma iddeti günlerinde kadının masrafları kocasına âittir. Evi, elbisesi, yemesi, barınması gibi normal ihtiyaçları kocaya âit nafaka kısmına dahildir. ….

Ahmet şahin

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kadının koku sürünmesi konusu Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top