Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kullanılmış elbise ile yıkanmadan namaz kılınabilir mi?

Kullanılmış elbise ile yıkanmadan namaz kılınabilir mi?

Sponsor Bağlantılar

Kullanılmış elbise ile yıkanmadan namaz kılınabilir mi?

? Çarşıdan kullanılmış elbise alıp giyen kimse yıkamadan namaz kılabilir mi? Yoksa içki gibi pis şeylerin döküldüğünü tahmin ederek yıkadıktan sonra mı giymesi gerekir?
? Eşyada asıl olan temizliktir. Herşey baştan temiz sayılır. Necislik ve pislik ancak rü?yete, görmeye müsteniddir. Bakılınca gözle kirliliği görülmüyor, necisliği anlaşılmıyorsa sadece şüphe ve vesveseden dolayı necasetin varlığına hükmedilmez, yıkanmadan namaz kılınmaz, iddiasında olunamaz. Baştan temizdir, giyilebilir, namaz da kılınabilir, hükmü verilir. Bu hükmü değiştirecek bir delil ve işaret görülürse hüküm değiştirilir. Mücerred vehim ve vesveseye hüküm bina edilmez.

İsterse bu elbise gayr-i müslim ülkelerden gelmiş olsun. Gayr-ı müslimlerin de içki içip, temizliğe dikkat etmeyeceklerini nazara alarak eşyanın necisliğine hükmedilmez. Belki eşya aslında temizdir, necislik görmeyle sabit olur, deyip incelenir. Bir necaset emaresi yoksa temiz olduğu inancında devam edilir.
Bununla beraber hassas davranıp temizlik yapanlar elbette en isabetlisini yapmış, takvâca hareket etmiş sayılırlar. Takvâca hareket ise şüphesiz ki zahmetli olmasına rağmen sevaplıdır, en sağlamıdır. ….

Ahmet şahin

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Korkutmak niyetiyle karısına boşsun demenin hükmü? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top