Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kurban Duası Kurban Kesilirken Yapılacak Dua

Kurban Duası Kurban Kesilirken Yapılacak Dua

Sponsor Bağlantılar

Kurban Duası Kurban Kesilirken Yapılacak Dua, Kurban Duası Kurban Keserken Yapılacak Dua, kurban keserken okunan dua diyanet işleri.
Kurbanı usûlüne uygun olarak kesmek için dikkat gösterilir. Bunun için kurban, kesileceği yere sürüklenmeksizin, zahmet vermeden getirilir, sol yanı yere getirilecek şekilde kıbleye karşı yatırılır. Kesecek olan kimse önce şu duâyı okur:

İnnî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene minel-müşrikîn.
Dedikten sonra Rabbim, bu benden sanadır. Kabûl eyle. Peygamberin Muhammed Aleyhisselâm’la, halilin İbrahim Aleyhisselâm’dan kabûl ettiğin gibi.. denir. Tekbir getirmeye başlanır. yâni:
Allahü Ekber, Allahü Ekber, Lâ ilâhe illâllahü vallâhü Ekber. Allahü Ekber ve li’l-lâhi’l-hamd, denir. Tekbir böylece bitince Bismillâh Allahü Ekber denerek bıçak boyuna vurulur, kesim başlar. Kesim işi bitip kan akması durunca Allah’ım, bunu filân kimsenin Cehennem’den âzad olması için kabûl eyle diye niyazda bulunulur. Yâni kurban sahibinin Cehennem’den âzad olmasının fidyesi olarak kesildiği düşünülür.
Kurbanı kesim işi bitince gidilir, iki rekât şükür namazı kılınır, Allah’a hamd ve şükürde bulunulur. Kurban kesmek gibi güzel bir sünneti yerine getirmeyi nasip ettiği için Allah’a hamd edilmiş olunur. Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekât namaz kılınız, arkasından da Allah’dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur. Bu sebeble namaz kılındıktan sonra âyetten alınan şu cümlelerle duâ edip namazdan kalkılır.

İnne salâti ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn.
Şayet namaz kılınmayacaksa bu duâ kurbanın kesiminden sonra okunur, usûlüne uygun şekilde icrâ edilmiş olunur.
Kurban kesiminde esas olan, bıçağın keskin olması, kesimin bir anda vâki olup hayvanın eziyet çekmemesidir. Bunu temin eden çocuk ve kadın da olsa kestiği helâl olur.
Ahmet Şahin.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cunnilingus (oral ilişki) Caiz Midir Caiz Değilmidir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kurban duası nasıl yapılır, kurban duası, kurban kesme duası diyanet, kurban duası nasıl okunur

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top