Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kurban Nedir ve Niçin Kesilir?

Kurban Nedir ve Niçin Kesilir?

Sponsor Bağlantılar

Kurban Nedir ve Niçin Kesiliyor? Kurban nedir? neden kurban kesilir? Kurban Niçin Kesilir ? Neden Kurban Keseriz ?

Kurban ne demektir ve ne için kesilildiğini Yüce rabbimiz kuran ve Resulünün sünneti ile bizlere bildirmiştir.Bunu hiç kimse inkar edemez.Kurban Yüce rabbimize daha çok yakınlaşmaktır.Fakirlerin bayram etmesidir.
Daha geniş bir bilgi edinmek için aşağıdaki konuyu okuya bilirsiniz.

Kurban Nedir ve Niçin Kesiliiyor

Kurban Ne Demektir? ve Niçin Kesilir

Sözlük olarak Allah’a yaklaşmak anlamına gelir. Dinimizde ise Allah’a yakınlaşmak ve O’nun rızasını kazanmak için kesilen belli nitelikteki hayvana denir. Kur’anı Kerim’de;
“Rabbin için kurban kes” (Kevser 2) ayetiyle kurbanın vacip olduğu belirtilmiştir.

Kurban, Kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Birinci gün kesmek müstehaptır. Kurbanı parasal durumu iyi olan müslümanlar keser. Kurban, deve sığır, koyun ve keçiden kesilir. Devenin en az beş, sığırın iki, koyun ve keçinin bir yaşında olması gerekir. Tavuk, horoz ve ördek gibi hayvanlardan kurban olmaz. Kurban kesilecek hayvanın özürlü ve zayıf olmaması gerekir. Koyun ve keçi bir kişi tarafından kesilmekle birlikte deve ve sığır cinsinden olan hayvanlar yedi kişiye kadar ortaklaşa kesilebilir.

Kurbanın eti genellikle üç parçaya ayrılır; Bir payı Kurban kesen kişi ve ailesi tüketir. Bir pay fakir ve yoksullara, diğer bölüm ise dost ve akrabalara dağıtılır. Kurbanın derisi evde kullanılacağı gibi yoksul ve hayır kurumlarına verilebilir. Fakat parayla satılmaz.
Bir işin olması veya bir dileğin gerçekleşmesi halinde kesilmek üzere adanan kurbana “adak kurbanı” denir. Örneğin bir kimse ‘şu işim olursa ya da şu sıkıntıdan kurtulursam bir kurban keseceğim’ diye bir adakta bulunur da o işi olunca vaya o sıkıntısından kurtulunca adağını yerine getirmesi gerekir.

Adak kurbanının etinden, adayan kimseler yiyemezler. Adak kurbanını kesen kimsenin anası, babası, ninesi, dedesi, çocukları ve torunları da yiyemez. Bu adak kurbanlarının etinin tamamı fakir ve yoksullara dağıtılır. (Dr. Mustafa Akman -dinibil.com)

Allah’ın dışında başka biri adına kurban kesilemez. Bir kurbanı türbe yakınında bulunan kesimhanede kesmekle başka bir yerde kesmek arasında fark yoktur. Bununla birlikte türbede yatan şahıs adına, ondan birşeyler umarak kesilirse, kesilen kurban ziyan olur. Onun eti yenmez ve kurbanı kesen kişi sevap değil günah kazanmış olur.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kurban Ne Demektir ve kimler bu ibadeti yapmakla Mükelleftir. Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top