Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Kureyşin İslama Düşman Olmasının Sebepleri

Kureyşin İslama Düşman Olmasının Sebepleri

Sponsor Bağlantılar

Kureyş’in İslam’a düşman olmasının sebepleri nelerdir?

Kısaca Kureyş’in İslâm’a düşman olmasının sebeplerini aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

  1. İslam dini sınıf farklarını ortadan kaldırıyor, insanların bir tarağın dişleri gibi eşit olduğunu, köle ile efendinin Allah katında bir olduğunu ilan ediyordu. Kureyş’in ileri gelenleri, bu eşitliği kabul etmemiş, mevkilerinin ellerinden gideceğinden korktukları için İslam’a düşman olmuşlardı.
  2.  Arapların ticaret merkezi Mekke idi. Mekke’de bulunan Kabe’nin içinde 360 kadar put vardı. Arapları oraya çeken şeyin putlar olduğunu, İslamiyet putları kaldırınca Mekke’ye kimsenin gelmeyeceğini, dolayısıyla geçimlerini sağladıkları ticaretin ortadan kalkacağını sanıyorlardı.
  3.  Arabistan’da yüzyıllardan beri putlara tapma kök-leşmişti. İyi ile kötüyü birbirinden ayırt etmekte güçlük çeken ilkel milletler, atalarından gördükleri şeylerden kolayca vazgeçmezler, yeniliklere düşman olurlar. İşte İslam dini Arapların alışageldikleri puta tapmayı ortadan kaldırıyor, tek Allah inancını getiriyordu.
  4.  Araplarda millete başkan olabilmek için liyakat, fazilet, yetenek gibi nitelikler aranmazdı. Sadece iki şart aranırdı. Bunlardan biri zenginlik, diğeri de çok evlat sahibi olmaktı.

Hz. Muhammed (sav)’de bunlar yoktu. Öyleyse onu kendimize önder kabul edemeyiz diyorlardı. Ayrıca Haşimiler ile Emeviler arasında eskiden beri devam eden kabile reisliği rekabeti vardı. Hz. Muhammed (s.a.s.), Kureyş’in Haşimi kolundan olduğu için kendisine düşmanlık edenlerin çoğu Emevilerdendi.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Istıslah Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: dusman olmanin sebepleri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top