Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Miraç Kandili Nedir Ne Zaman Oruç Tutulur

Miraç Kandili Nedir Ne Zaman Oruç Tutulur

Sponsor Bağlantılar

Miraç kandili nedir ne zaman oruç tutulur, 2014 Regaip Kandili ne zaman kutlanır.

25 MAYIS 2014 PAZAR GÜNÜ MİRAC KANDİLİ (26 RECEB 1435)

Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir.

Örnek olarak Miraç kandili Pazarı Pazartesine bağlayan gece ise Pazar günü ve Pazartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı Pazartesi günü tutmaktır.

2014 Senesinin kandili olan Mevlid kandili;
25 Mayıs Pazar 2014 ile 26 Mayıs Pazartesi 2014 günü arasındaki gece olduğuna göre
Pazartesi günü(26 Mayıs) oruç tutmak efdaldir.
Bundan önce Pazar (25 Mayıs) günü de oruç tutulabilir.

Kısaca Miraç Kandili Ne Demektir Anlam ve Önemi

Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammed’ in, Mekke’ deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha’yı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denir.

Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, ‘kuluyla birlikte’ seyahat ettiği belirtilmesini sunmuştur. Bazı İslam alimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç’ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

Miraç’ta kendisine sunulan şarap, bal ve süt dolu üç bardaktan süt bardağını tercih ederek sütü içmiştir. Bu sebeple Anadolu’da çoğu yerde bu gecede süt içme ve dağıtma geleneği olduğu ifade edilmektedir. Bazı yerlerde tatlı da yapılır ve dağıtılır. Konya’da bu geceye süt gecesi de denilmektedir.

Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin Suresi’ni okurlar, veya camilerdeki programlarda yer alırlar.

Bu olayın bahsi İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’da İsra ve Necm Surelerinde geçer. Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kandil Gecelerinin Oruçları Ne Zaman Tutulur Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: miraç kandili orucu ne zaman tutulur

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top