Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Müslümanların Akaidi Nedir? Hacı İsmail

Müslümanların Akaidi Nedir? Hacı İsmail

Sponsor Bağlantılar

Müslümanların Akaidi Nedir? Hacı İsmail

Eski papaz Brezilya’yı aydınlatıyor

HIRİSTİYAN DÜNYASININ SAYILI PAPAZLARINDANDI

Hacı İsmail Santos’un bir başka özelliği de dünyadaki üç Kitab-ı Mukaddes hafızından biri olması. Kur-an yüz binlerce Müslüman tarafından rahatça ezberlenirken, Kitab-ı Mukaddes’i ezberlemek oldukça zor. Bu nedenle Kitab-ı Mukaddes’i ezberleyenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Müslüman olduktan sonra beş de kitap kaleme alan Hacı İsmail Santos’un kitaplarının isimleri ise şunlar: “Nasıl ve niçin Müslüman oldum? Hristiyanları İslam’a nasıl davet edelim? Müslümanlar neye iman ediyor? Müslümanların Akaidi nedir?” Hacı İsmail Santos ayrıca İslam’a girip davet çalışmalarına başladıktan sonra kilise tarafından defalarca ölümle tehdit edilmiş. Fakat o bu tehditlere aldırmayarak, yaşamının sonuna kadar İslam’ın yayılması için yaptığı çalışmaları sürdüreceğini söylüyor. Şu an Suriye’nin başkenti Şam’da Arapça eğitimi gören Hacı İsmail Santos, ayrıca Müslüman olan Brezilyalı Gençlerin bir kısmını Şam’a davet ederek, onların eğitim görmelerini sağlıyor. İslami ilimlerin çeşitli alanlarında eğitim gören bu gençler daha sonra Brezilya’ya dönerek insanlara İslam’ı anlatmaya başlıyorlar.

“İSLAM’A GİRİŞ SERÜVENİ NASIL BAŞLADI?”

Hacı İsmail Santos’un İslam’a giriş hikayesi 1997 yılında Brezilya’nın Başkenti San Paulo’da ki Medde Kilisesi’nde yöneticilik yaparken başlar. Bu ilginç hikayeyi Hacı İsmail Santos’un kendi anlatımından sizlere sunuyoruz: “ Bir papaz arkadaşım ziyaretime gelerek, benden kızıyla ilgili yardım istedi. Papaz arkadaşımın kızı Hristiyanlığı terk etmiş ve Müslümanların toplantılarına gidiyormus. Arkadaşım bu durumdan çok rahatsızdı. Benden kızıyla konuşup onu ikna etmemi ve kızını İslam’dan uzaklaştırmamı istedi.Ben de arkadaşımın isteğini kabul edip, kızı kiliseye davet ettim. Arkadaşımın kızı bir kaç gün sonra ziyaretime geldi. Onunla İslam hakkında tartışmaya başladık. Kızcağızın İslam hakkında pek fazla bilgisi yoktu. Fakat yeni iman etmesine rağmen çok sağlam bir imana sahipti. Arkadaşımın kızını ikna edemedim. Fakat o beni, Müslümanların toplandığı mekanı ziyaret etmeye ikna etti. Amacım İslam’la ilgili daha fazla bilgi edinip, bu sayede arkadaşımın kızını ikna etmekti. İki gün sonra San Paulo’daki Latin Amerika İslam Davet Merkezi’ni ziyarete gittim.

“İSLAM’IN TEVHİD ANLAYIŞI’NDAN ETKİLENDİM”

Tanınan biri olduğum için merkezdeki Müslümanlar beni görünce şaşırdılar. İlk olarak Lübnan’lı Ahmet Ali Sayfi isminde bir davetçi tarafından karşılandım. O beni merkezin mescidine götürdü. Mescidde Bilal isminde bir Brezilyalı ile tanıştım. Bilal daha önce ateistmiş. Müslüman olduktan sonra bütün hayatı değişmiş. Yüzünde etkili bir huzur ve sukünet vardı. Bilal’den bana İslam’ı anlatmasını istedim. 4 saat hiç konuşmadan Bilal’i dinledim. Anlattıklarından o kadar etkilenmiştim ki, konuşamıyordum. İçimde büyük bir ağlama isteği oluştu. Bilal bana önce Tevhid’i anlattı. Daha sonra İslam’ın ve Kur-an’ın emirlerinden bahsetti. Özellikle İslam’ın Tevhid anlayışı beni çok etkiledi. Uzun yıllar teloji eğitimi aldığım için,Tevhid’e dair emirler taşıyan her türlü görüşü rahatlıkla tesbit edebiliyordum. Bilal bana daha sonra “Kur’an, İncil ve ilimler” isimli bir kitap hediye etti. 3 gün gece gündüz bu kitabı okudum. O kadar etkilenmiştim ki…Kitabı bitirdikten sonra İslam’ın Allah’ın dini olduğuna bütün kalbimle inandım ve Müslüman olmaya karar verdim”

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Günah işlememek mümkün mü? Günaha giren kişi nasıl davranmalıdır? Günah işlememk için çok dikkat ediyorum; bu da psikolojik olarak etkilyor. İnsanın kusursuz olması mümkün mü? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top