Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Ölünün Gözlerini Kapatmanın Hükmü nedir?

Ölünün Gözlerini Kapatmanın Hükmü nedir?

Sponsor Bağlantılar

Ölünün Gözlerini Kapatmanın Hükmü

Sekeratı mevt – ölününgözlerini kapatmak sevapmıdır – ölüm anında gözlerinin açık olmasının sebebi nedir

Soru
Bazı insanlar can verirken niçin çok kıvranırlar. Bazılarında bu hal olmaz. Gözlerinin açık veya kapalı olması herhangi bir şeye işaret ve göstergesi midir? Hatta bunu hayvalarda da görebiliriz.

Cevap
Değerli kardeşimiz;
Ölüm tahakkuk edince ölünün yanında bulunanların onun açık kalan gözlerini kapatmaları sünnettir. Ümmü Seleme den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber, Ebu Selemenin vefatında yanına vardığında Ebu Seleme’nin gözleri açıktı. Peygamberimiz (sav) eliyle onun gözlerini kapattı ve şöyle buyurdu: “Ruh kabz olunduğu vakit göz ona tabi olur (yani onun peşinden baka kalır. Bu sebeple ölen kimsenin gözleri açık kalır.) Bunun üzerine Ebu Selemenin aile efradı ve akrabasından bazı kimseler bağrışmaya başladılar. Hz. Peygamber (sav) onlara: “Siz kendinize hayırdan başka bir şeyle dua etmeyiniz. Çünkü melekler sizin söylediklerinize amin derler” buyurdu ve dua etti.

Şeddat b. Evs den nakledilen bir hadis de şöyle buyurmuştur. Peygamberimiz (sav): “Ölülerinizi hazırladığınız zaman gözlerini kapatınız. Çünkü göz ruhu takip eder. Ve hayır sözler söyleyiniz. Çünkü melekler ev halkının söylediklerine amin derler.
Bu bakımdan her insan öldüğü vakit gözleri açık gider. Gözleri açık giden adamın ahirete iyi veya kötü gittiğine hüküm verilmez.
İlgili Aramalar: gözünü kapatmadan en çok duran ölünn gözlerini kapatmanı hükmü ölünün gözleri açikti

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şafi mezhebine göre giyim-kuşam ve ziynet ile ilgili hükümler nelerdir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top