Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Ölüye Kuran Okumanın Hükmü Nedir ?

Ölüye Kuran Okumanın Hükmü Nedir ?

Sponsor Bağlantılar

Ölüye Kuran Okumanın Hükmü Nedir ?
ÖLÜNÜN KABRİNİN ÜZERİNE KUR’AN OKUMANIN HÜKMÜ

Bugün cenaze defnedildikten sonra mezar başında yapmakta olduğumuz bazı işler vardır ki, bunların dinimizin emri olup olmadığı hep tartışılmıştır.
Bunlar, ölüye karşı görevlerimiz cümlesinden olmamakla beraber, bunlara da temas etmek bilgi bakımından yararlı olacaktır Yoksa yerleşmiş bir geleneğin değiştirilmesi hemen hemen mümkün değildir.

Mezar başında Yasin Sûresi’ni okumak, bu işlerden birisidir Ölü defnedildikten sonra mezar başında dua etmenin Peygamberimiz tarafından tavsiye edildiği ve bizzat kendilerinin de dua ettiği az önce ifade edilmişti.

Ancak Peygamberimizin mezar başında Yasin-i Şerif ve diğer sûrelerden her hangi birini okuduğuna dair güvenilir bir rivayet bulunmamaktadır Ölülere Yasin Sûresi’nin okunması ile ilgili Makil b Yesar’ın rivayet ettiği bir hadisi şerif vardır.
Bu hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

”Yasin Kur’an’ın kalbidir Allah’ı ve ahiret gününü niyetine alarak hiçbir kimse onu okumaz ki bağışlanmasın Onu ölülerinize okuyun”(22) Darekutni (306-385)
bu hadisin isnadının zayıf ve metninin meçhul olduğunu ve bu konuda sahih bir hadis bulunmadığını söylemiştir.
İmam A’zam Ebû Hanife de bu görüşte olduğu için mezar başında Kur’an okumanın mekruh olduğu görüşündedir İbn Hibban da sahihinde hadisteki, ”ölüleriniz” demek, ”ölmek üzere olanlarınız” demektir, demiş ve Yasin’in ölümden sonra değil, ölmeden önce hastaya okunması görüşünü belirtmiştir İbn Hibban’ın Ebû’d-Derda ve Ebû Zer’den rivayet ettikleri bir hadiste Peygamberimiz:

“Ölmek üzere olan her hangi bir kimsenin yanında Yasin okunacak olursa, Allah ona kolaylık verir”(23) buyurmuştur

Cenazeye Karşı Görevlerimiz Nelerdir ?

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cenazeye Karşı Görevlerimiz Nelerdir ? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: öliye okmanin nedir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top