Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Paylaşma Erdemi

Paylaşma Erdemi

Sponsor Bağlantılar

Paylaşma Erdemi hakkında

Toplumların birlik, huzur ve güven içerisinde bulunabilmesi güzel hasletlerle donanmış, birbirleriyle kenetlenmiş, paylaşma ve dayanışmayı ilke edinmiş bireylere sahip olmasına bağlıdır.
Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de; ‘’iyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın… (Maide, 5/2)
Hz. Peygamber’in davranış biçimlerinden biri de ‘’…Veren Allah’tır, ban taksim ediciyim…’’ (Buhari, ’’ilim’’, 13) anlayışıdır.
paylaşma erdemi
Mevlana da ‘’ Hak’tan alır halka veririm,’’ demiştir. Bu itibarla sahip olduğumuz maddi ve manevi nimetleri başkaları ile paylaşmak çok önemli bir erdemdir. Sevinçler, nimetler, güzellikler paylaştıkça çoğalır. Bu aynı zamanda Allah’a karşı şükrün gereğidir. Aynı şekilde üzüntü, acı, güçlük ve zorluklar da paylaştıkça azalacaktır. İnsanın bencilliğini yenmesi paylaşma erdeminin farkına varmasına bağlıdır.
Paylaşma gibi yüce bir duyguya ermek kişiyi diğer toplum fertleriyle kaynaştırır. İnsanın kendisi ile ve içinde bulunduğu toplum bireyleri ile barışık bir biçimde yaşamasını sağlar.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kuranda En Çok İsmi Geçen Peygamber Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top