Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Peygamber Efendimiz Hamam Otu Kullanmış mıdır ?

Peygamber Efendimiz Hamam Otu Kullanmış mıdır ?

Sponsor Bağlantılar

Peygamber Efendimiz Hamam Otu Kullanmış mıdır ?

Cevap:

عَنْ أُمِّ سَلَمَةَ أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِوَسَلَّمَ كَانَ إِذَا اطَّلَى بَدَأَ بِعَوْرَتِهِ فَطَلَاهَا بِالنُّورَةِ وَسَائِرَ جَسَدِهِ أَهْلُهُ

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (vücudundaki kılları gidermek için) hamam otu sürmek istediği zaman avret mahallinden başlayarak oraya hamam otunu kendisi sürerdi. Bedeninin diğer yerlerine ailesi sürerdi.” (İbn Mace, Libas 39; Kenzül Ummal, 18314)

عَنْ أُمِّ سَلَمَةَ أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اطَّلَى وَوَلِيَ عَانَتَهُ بِيَدِهِ

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, (tüylerini almak için) hamamotu süründü, kasıklarına kendi eliyle sürdü.”( İbn Mace, Libas 39; Kenzül Ummal, 18315)

Rivayette geçen nure, hamam otu denen nesnedir. Kireçle zırnıktan yapılan bu madde vücuttaki kılların alınmasında kullanılır. Bu hadisler, Resûlullah’ın bu maddeyi kullandığını gösterir. Başka hadislerde ustura kullanma da mevzubahistir. Bazı âlimler, erkekler için usturanın daha uygun, kadınlar için de hamamotunun daha muvafık olacağına söylemiştir. Mamafih, sadedinde olduğumuz rivayetler bunun erkekler tarafından kullanılmasının cevazına delildir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Zekât Vermekten Kurtulmak için Değişik Yollara Başvurmanın Hükmü nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top