Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Peygamberimizin şemaili ahlak ve adabı özeti

Peygamberimizin şemaili ahlak ve adabı özeti

Sponsor Bağlantılar

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Şemail-i Şerifi Kısaca

Söze girmeden önce ona, aline ve güzide ashabına salatu selam getirelim.
Allahumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed
Salatı selam O’na, aline , ashabına ve kıyamete kadar onun izi üzerinde yürüyen ümmetine olsun.

peygamberimizin şemaili
Uzuna yakın orta boylu, endamı biçimi gayet uygun, alnı açık, büyücek başlı, hilal kaşlı, değirmi yüzlü, güzel iri karagözlü, uzun kirpikli, çekme burunlu, kaşları birbirine yakın fakat arası açık, omuzlarının arası ve göğsü geniş, gümüş gibi saf boynu uzun ve düzgün, omuzları , kolları ve bacakları iri ve kalın, bilekleri uzun, parmakları uzunca, elleri ve parmaklan kalınca, karnı göğsü ile bir hizada, ne şişman ne pek zayıf, sıkı etli, ipek tenli, iri kemikli, iri gövdeli, güçlü kuvvetli, tabanları ve avuçları çukur, iki küreğinin arasında peygamberlik mührü, kendisi de peygamberliğin mührü, her hareketi mutedil, yürüyüşü dosdoğru ve sallanmadan, ne pek hızlı ne pek yavaş, güler yüzlü tatlı sözlü yumuşak, alçak gönüllü ve vakarlı idi.

Bütün yaratılmışların en şereflisi ve şanı en yüce olanıdır. Güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilmiştir. Her güzel işte örnek O’dur, ölçü O’dur. Merhamet ve şefkati, cömertlik ve keremi, akıl ve zekası, güzellik ve yaratılışı, iyilik ve ihsanı, doğruluk ve adaleti, sabır ve kanaati, temizlik ve iffeti, yiğitlik ve kuvveti, hasılı her üstünlük ve fazileti başkaları ile ölçülmesi mümkün olmayacak derecede yüksektir.

Küçükleri sevip okşamak, hastaları arayıp sormak, hareketlerinde ölçülü olmak, herkese tatlı söz ve güler yüz göstermek, fakirlere ve düşkünlere yardımcı olmak, işi her zaman ehline vermek, aşırılığa ve gösterişe yüz vermemek, herkesin hakkını gözetmek gibi akla gelen her olgun ahlak, Onun sünnetidir.

Koca Arap yarımadası emri altında iken bir kuru ekmek parçasıyla karnını doyuracak, hatta açlığını gidermek için karnına taş bağlayacak derecede sabır, kendisini öldürmek için saldıran ve yaralayanlara doğru yola gelmeleri için dua edecek kadar merhamet sahibiydi. Huzurunda titreyen bir ziyaretçiye: “Korkma arkadaş! Ben, Kureyş’ten kuru ekmek yiyen bir kadının oğluyum!” buyuruyordu. Her güzel ahlak, Onda ayrı bir güzellik kazanmıştı.
Salatı selam O’na, aline , ashabına ve kıyamete kadar onun izi üzerinde yürüyen ümmetine olsun.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Adak Nedir? Adak Hakkında Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: Peygamberimizin semali ahlakı ve adabı kitabın özeti

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top