Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Ramazan Bayramı Niçin Kutlanır?

Ramazan Bayramı Niçin Kutlanır?

Sponsor Bağlantılar

Ramazan bayramı niçin kutlanır kısaca
Ramazan Bayramı Neden Kutlanır

Öncelikle mübarek ay olan ramazan ayı boyunca rabbimizin rızasını almak için tüm müminler oruç tutarlar.tutarlar. Rabbimizden bir rahmet olarak günahları bağışlanmış bir şekilde bayram yaparlar. Bu yüzden ramazan bayramı olarak kutlanır. Allahu Alem.

Ramazan bayramı niçin kutlanır

Oruç ayı ve on bir ayın sultanı olan ramazan ayının sonunda üç gün bayram yapılır. Buna Ramazan Bayramı denir. Müslümanlar ramazan ayını; Allah’ın emirlerine uyarak ibadet, güzel ahlak ve hayırlı işler yaparak geçirirler. Bu bir ayı oruçla ve ibadetle geçirmenin ve Allah’ın rahmetine nail olmanın ümit ve sevinci üç gün bayram yaparak yaşarlar. Bayramları Müslümanlar sevinç içerisinde geçirmelidirler. Tüm müminler güler yüz içerisinde bayramı geçirirler.

Temiz kıyafetlerle insanlar bayrama hazırlanmalıdırlar. Sabahın erken mesela bir bayram öncesini hesaba katarak erkenden kalkmalı tertemiz giyinmeli ondan sonra kurban bayramının aksine ramazan bayramı öncesinde Müslüman ağzına bir şeker veya hurma alabilir. Şeker bayramı denmesinin sebeplerinden biri bu olabilir ama bu buna fıtır bayramı denir. Orucu bitirmiş olması ve yemeğe izin çıkması fıtır.

Fıtır bayramı denilmiştir. O yüzden bu bayramı sevinç neşe içerisinde hem yakınlarımız la hem büyüklerimizle hem küçüklerimizle kaynaşaraktan geçirmemiz gerekir. Bu bize peygamberimizin hem de diğer büyüklerimizin tavsiyeleridir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Şeker Bayramı Nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: seker bayrami, ramazan bayramı niçin bayram olarak kutlanır, ramazan bayram niçin kutlanır, ramazan bayramı nedir niçin kutlanır

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top