Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Regaib kandili ne demek kısaca

Regaib kandili ne demek kısaca

Sponsor Bağlantılar

Regaib kandili ne demek kısaca yaza bilir misiniz?
Receb ayının ilk cuma gecesi regaib kandilidir. Arapça; ليلة الرغائب. Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragibenin çoğulu olan regaib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükafat, faziletli amel” anlamına gelmektedir. Bu geceye has bir ibadet türü bulunmamaktadır.

Tasavvufî eserlerde yer alan, Hz. Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis alimlerince belirtilmiştir. İbnü’l-Cevzî, Regaib orucu ve namazıyla ilgili hadisin Zâhid Ebü’l-Hasan Nureddin Ali b. Abdullah b. Hüseyin b. Cehdam (ö. 414/1024) tarafından uydurulduğunu ve hadisin başka hiçbir kaynakta geçmediğini belirtir (el-MevżuǾât, II, 47). Ayrıca İsra ve mirac olayının Regaib gecesi meydana geldiğine dair rivayetin de aslı bulunmamaktadır (İbn Kesir, III, 109; Bedreddin el-Aynî, IV, 39).

İslam alimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahabe ve tabiin dönemlerinde Regaib kandilinin bilinmediğini, kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede özel bir ibadet yapmanın dinde yeni ibadet ihdası anlamına geleceğini, Resul-i Ekrem tarafından genel olarak bid‘atların yasaklanmasının yanı sıra (Buhârî, “Śulĥ”, 5) cuma günü ve gecesi özel bir ibadet yapılmasının da yasaklandığını (Müslim, “Śıyâm”, 147, 148), bu sebeple Regaib günü ve gecesinde muayyen ibadetler yapmanın dinen sakıncalı olduğunu belirtmiştir.
Bu önemli konuları iyice bilip öğrenmek öğretmek zorundayız. Bu konun kapsamlı bir şekilde anlaşılması için Diyanet İslam ansiklopedisinin, Regaib gecesi kavramına bakınız.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Adetliyken kandil gecesi ne yapılır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: regaip kandili ne demek

2 yorum

  1. Çok teşekkür ederim. Bu bilgileri her kezin bilmesi gerekir.

  2. dua edin arkadaşlar benim sıkıntılarım için gerçekten yere kadar sıktılarım var Allah hepimizin sıkıntlarında beraber olsun ve şüphesiz de o bizi bağışlayan doğru yola koyandır amin el fatiha.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top