Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / sadakallahülazim ne demektir?

sadakallahülazim ne demektir?

Sponsor Bağlantılar

sadakallahülazim anlamı şöyledir;
sadakallahülazim Arapça ve anlamı
“Sadakallah”, “Allah doğru söyledi” demektir. “Sadaka Resulullah” ise, “Resulullah doğru söyledi” demektir.

Peki sadakallahülazim demenin hükmü nedir ve sakıncası varmıdır?

Sadakallahulazim demek “Yüce Allah doğru söyledi” demektir. Bazı âlimler Efendimiz (s.a.s) ve sahabe zamanında Kur’an okunduktan sonra bu kelamın söylenmediğini, yani bidat olduğunu söylemişlerdir. Fakat Efendimiz’den sonra ortaya çıkan her yeni şey zemmedilen bidatlardan değildir. Ulemanın bidat-ı hasene dedikleri bazı ameller vardır ki, “sakakallahulazim” demeyi de bunlardan sayabiliriz. Nitekim büyük müfessir Kurtubi tefsirinin başında, Tirmizi’nin Kur’an okumanın edeplerini sayarken, kişinin kıraati bitirdiğinde sadakallahulazim demesini de bu edeplerden biri olarak zikrettiğini söylemiştir. Günümüzde de yaygın olarak bunun yerine getirildiğini görüyoruz.

Netice olarak –Allahüâlem- sadakallahulazim demek, sakıncalı olmadığı gibi, âlimler bunu söylemeyi Kur’an okumanın edeplerinden biri olarak görmüşlerdir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kur'an okuduktan sonra, sadakallahülazim demenin hükmü nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: sadakallahülazim ne demek, sadakallahülazim anlamı, sadakallahülazim arapça, SADAKALLAHÜLAZİM, sadakallahülazim arapça yazılışı, sadakallahülazim ne demektir, sadaallahulazim anlami, sadakallahül azim arapça yazılışı, sadakaallahuazim ne demektir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top