Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Şafi Mezhebine göre Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır

Şafi Mezhebine göre Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır

Sponsor Bağlantılar

Şafiî mezhebinde tilavet secdesinin hükmü

Secde-i Sehv: Sehiv secdesi yanılma secdesi demektir. (Secde-i sehvi gerektirecek bir şey yapıldığı zaman) secde-i sehv yapmak, sünnet-i müekkeddir.

Şafiî mezhebine göre tilavet secdesi

Secde-i sehv şöyle yapılır: Namazın sonunda tekbir alıp secdeye varılır, diğer secdelerde olduğu gibi üç kere, “Sübhane rabbiyel ala ve bihamdihi” denir, sonra “Subhanellezi la yenamu ve la yeshu” (Uyumayan ve yanılmayan Rabbim, bütün kusurlardan münezzehtir) denir. Sonra oturulur ve iki secde arasında okunan: “Rabbiğfirli verhamni vecburni verzukni vehdini ve afini ve’fuanni” (Ya Rabbi! Günahlarımı bağışla bana rahmet eyle eksiklerimi kapat, bana rızık ver, bana hidayet nasip eyle bana afiyet ver ve beni affeyle) okunur.

İkinci defa secdeye varılır. Aynı tesbihler okunur. Sonra secdeden doğrulup oturulur ve sağa sola selam vererek namazdan çıkılır.

Tilavet Secdesi: Niyet getirilip eller kaldırılır ve tekbir alınır ve secdeye varılır. Secdede üç defa “Subhane rabbiyel ala” denir. Bu tesbihe şu duada eklenir. “Secede vechiye lillezi helekehuve sevverehu ve şekke sem’ehu ve beserehu bihavlihi ve kuvvetihi Fetebarekellahu ehsenul halikin.”

(Yüzün kendisini yaratan, şekillendiren kulak ve gözü var eden Allaha secde etmiştir. Yaratanların en güzeli olan Allah yüceler yücesidir.)

Fakat bir kimse sadece “Subhane rabbiyel ala” duasını okusa yeterlidir. Daha sonra secdeden kalkmak için tekbir getirilir. Sonra oturup sağa ve sola selam verir.

2- Bu dua bir defa okunur.

3- Secde temiz olan her yerde yapılabilir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Güvercin Beslemenin Hükmü Nedir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: şafii mezhebine göre tilavet secdesi nasıl yapılır, safilerde tilavet secdesi nasil yapilir, şafi mezhebine göre tilavet secdesinin hükmü, şafii mezhebinde tilavet secdesi nasıl yapılır, safı mezhebıne gore tılavet secdesı, şafi mezhebine göre tilavet secdesi nasıl kılınır, şafi mezhebine göre tilavet secdesi nasıl yapılır, şafi mezhebine göre til, şafiilere göre tilavet secdesi nasıl yapılır

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top