Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Seferi İken Kazaya Kalan Namazların Kazası Nasıl kılınır ?

Seferi İken Kazaya Kalan Namazların Kazası Nasıl kılınır ?

Sponsor Bağlantılar

Seferilikte (yolculukda) kazaya kalan namazları daha sonra kılarsak tam mı yoksa kısalarak mı kılmamız gerekir?

Değerli kardeşimiz;
Ne zaman seferi olunacağı konusunda iki ayrı görüş vardır:

1- Mesafeyi esas alanlar. bu anlayışa göre 90 km kadar bir yolculuğa çıkılırsa seferi sayılacağından namazlarını kısaltır.

2- Zamanı esas alanlar. bunlara göre 3 gün yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. bu durumda namazlarını kısaltabilir. yoksa kısaltamazlar.

Hanefilere göre seferi olan birisinin dört rakatlı namazları 2 kılması gerekir. Ancak 4 olarak da kılsa namazı geçerlidir. Şafilerde ise yolcu bile olsa tam kılmak daha faydalıdır. Farz edelim ki gerçekten seferi olduğumuz halde namazı tam kılsak bile, namazımız geçerlidir. Eğer gerçekten seferi değilsek bu durumda iki kılmak namazımızı bozar. O halde ihtiyaten de dört kılmanın daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber bir anlayışı esas alıp ona göre hareket etmek, diğer anlayış sahiplerini de kötülememek gerekir.

Bu durumda kendinizi seferi olarak kabul ediyorsanız kazalarını da seferilikteki gibi kısaltarak kılarsınız. Eğer seferi olarak görmüyorsanız o takdirde kazasını da tam olarak kılarsınız.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmamın Kadınlara İmam Olmaya da Niyet Etmesi Gerekir mi ? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: seferi iken kaza namazı nasıl kılınır

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top