Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Şeker Bayramı Nedir?

Şeker Bayramı Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Şeker bayramı ne demektir?

Ramazan bayramı demektir. Ramazan bayramı sürekli şeker ve tatlı gibi yiyeceklerin dağıtılmasından dolayı özellikle çocukların zihinlerinde şeker bayramı olarak kazınmıştır.

Peki Ramazan Bayramına “Şeker Bayramı” denmesi doğru mudur? Şeker Bayramı denmesinin sebebi nedir?

ramazan_bayrami_yarin_basliyor_h20541_941767055

Ramazan Bayramı ne ise, onu öyle bilmek gerekir. En güzeli ona “Fitir Bayrami” yani “Orucu Açma Bayramı” denmelidir. Böyle deyince bayrama kadar oruçlu olunması gerektiği anlaşılmış olur. “‘Ramazan Bayramı”demekte de bir mahzur yoktur. Ama “Şeker Bayramı” demek mahzurlu olmalıdır. Bu söz ilk çıkışı itibariyle kasıtlı söylenmemiş olabilir.

Çünkü Ramazan Bayramı’nda bayram namazından önce hurma gibi tatlı bir şey yenilmesi müstehaptır. (Bu konudaki bir hadîs-i serîfin meali söyledir: Enes b. Mâlik anlatıyor: “Rasûlüllah fıtır bayramına bir kaç hurma yemeden hiç çıkmazdı” Enes’in kendisi de fıtır bayramına çıkarken üç tane, artırmak istediği zaman beş tane, daha da artırmak istediği zaman tek sayıda olmak üzere hurma yerdi.” (Müsned NI/232; Enes’in sözü için ayrıca bk. Ibn Mâce, siyâm 49))

Belki de “Şeker Bayramı” ismi buradan çıkmıştır. Ama yine de ona, “Şeker Bayramı” denmemelidir. Zira bazıları, bu ifade ile onun hakikî manasını saptırmak ve Ramazan Bayramı deyince; şeker, çikolata, eglence, çocuk… Kısaca basitlik ve hafiflik manaları çağrıştırmak isteyebilirler.

Şeker bayramı resimleri, Ramazan bayramı resimleri,

ramazan-bayrami-mesaji

Tüm İslam aleminin bayramı kutlu ve mübarek olsun.

Kısaca Şekeri Bayramı nedir?

ramazan-bayramı-nedir

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Tesbih Namazı Nasıl Kılınır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: şeker bayramı nedir, şeker bayramı nı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top