Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Sünnet namazı kılan imamın arkasında kaza namazı kılınabilir mi ?

Sünnet namazı kılan imamın arkasında kaza namazı kılınabilir mi ?

Sponsor Bağlantılar

Sünnet namazı kılan imamın arkasında kaza namazı kılınabilir mi ?
Şafii mezhebinde teravih namazı kaza namazlarımın yerine kılabilir miyim.
Böyle birşey varsa niyetim nasıl olmalı.

Değerli kardeşimiz;
Teravih namazı yerine kaza namazı kılınabilir.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: “Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını” yahut “son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Şafi kişi 4 rekatlı kaza namazlarını teravih kılan cemaatle kılarken cemaat 2 şer kıldığı için onlar 2. rekatta sağa selam verirken kaza kılan kişi ayağa kalkıp –imamdan ayrılarak- tek başına geri kalan iki rekatını kılabildiği gibi, imamı bekleyip onunla birlikte kalan rekatlarını tamamlayabilir.

Nitekim, Fıkıh kaynaklarında şu misal verilmektedir: “Bir kişi sabah namazını öğle namazını kılan birinin arkasında kılabilir (ki bu namazlardan biri kaza demektir). İmam üçüncü rekata kalktığı zaman ona tabi olan bu kişi dilerse imamdan ayrılır ve selam verir, isterse imamı bekler, imam iki rekat kıldıktan sonra onunla beraber selam verir. Beklemesi daha evladır”(bk. Nevevî, Mecmu, 4/247; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/227).
Sorularla islamiyet

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Farz namaz kılan imamın arkasında kaza namazı kılınabilir mi? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top