Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Taklidi ve Tahkiki İman Nedir?

Taklidi ve Tahkiki İman Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Taklîdî ve Tahkîkî İman Ne Demektir Kısaca sözlük anlamları

Öncelikle Taklîdî İman Nedir, Sonra Tahkiki İman nedir kısaca Anlatalım:

Taklidi iman Nedir: Delile ve araştırmaya dayanmayan imandır.

Taklîdî iman, iman esaslarının aile ve çevreden öğrenildiği kadarıyla, delilsiz bir şekilde kabul edilmesiyle elde edilen zayıf bir imandır. Böyle bir imana sahip olanlar birçok günahlara girebilir, çok vesvese ve şüphelere düşebilirler ve hatta -Allah korusun- küfre de kolaylıkla girebilirler.

Bu iman sahipleri mevcudattaki Allah’a ait damgaları, delilleri ve mühürleri okuyamaz. İlahi isimlerin ve sıfatların tecellilerini göremez. Her biri Rabbani bir mektup, ilahi bir kaside ve subhani bir kitap hükmünde olan mahlukları Allah hesabına okuyamaz. Sanattan sanatkara, nakıştan nakkaşa, eserden müessire ve delilden medlule, yani kendisine delalet edilene geçemez. Bir çiçeğe baktığında sadece zahiri güzelliğini görür, onda tecelli eden ilahi isimleri ve sıfatları tefekkür edemez. Çiçeğin, Allah’ın varlığına ve birliğine ve diğer iman hakikatlerine yaptığı şehadeti işitemez. Bu duruma düşen insan, etrafında olup bitenlere karşı gafil, kainat kitabındaki güzelliklere karşı kör, hadiselerin hak söyleyen dillerine karşı sağırdır. Bu itibarla inancında sığ ve yetersiz; ibadetlerinde aşksız ve vecdsizdir.

Tahkiki İman Nedir: Delillere, bilgiye, araştırma ve kavramaya dayalı imana ise tahkiki iman denir. Aslolan her Müslümanın tahkiki imana sahip olması, neye, niçin ve nasıl inandığının bilincini taşımasıdır.

Tahkîkî iman , iman hakikatlerini delil ve ispatlarıyla birlikte İlmen öğrenip kalben tasdik etmekle elde edilen ve her delil ile daha da kuvvetlenen sağlam bir imandır. Her yerde ve her şeyde tevhide dair delilleri göre göre bütün kainatı bir Kur’an gibi okur, Allah’ı görür gibi iman eder hale gelir. Böyle tahkiki bir iman sahibine binler şüphe orduları hücum etse hiç sarsılmaz, şüpheye düşmez. Böyle kuvvetli bir iman son nefeste de şeytana mağlup olmaz. İşte Kur’an baştan aşağıya böyle tahkiki bir imanı ders vermektedir.
İslam alimleri, herkesin imanını kuvvetlendirmesinin farz-ı ayn olduğunu söylemişlerdir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Adak Nedir? Adak Hakkında Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: taklidi iman nedir, taklidi ve tahkiki iman nedir, imanı tahkiki nr demek, taklidi iman ve tahkiki iman nedir, iman-ı taklidi nedir, taklidi ve tahkiki iman asım yapıcı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top