Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Tertip sahibi olmak ne demektir?

Tertip sahibi olmak ne demektir?

Sponsor Bağlantılar

Tertip sahibi olmak nedir kısaca anlamı ve hakkındaki bilgiler

Tertip sahibi olmak demek, hiç namaz borcu olmamak demektir. Kaza borçlarının hepsini ödeyen kimse de tertip sahibi olur. Tertip sahibi olanın, beş vakit farzı ve vitri kılarken, sıralarını gözetmesi gerekir. Bir namazı kılmadıkça, ondan sonraki beş namazı kılmak caiz olmaz. Yani kaza namazını vakit namazından önce kılmak şarttır. Hadis-i şerifte, (Bir namazı uykuda geçiren veya unutan, sonraki namazı cemaat ile kılarken hatırlarsa, imamla namazı bitirip, sonra önceki namazını kaza etsin! Bundan sonra, imamla kıldığını tekrar kılsın) buyruldu. (Dürr-ül-muhtar)
Bu tertibe, şu üç halde uymak gerekmez:
1- Unutmak,
2- Vaktin daralması,
3- Kaza namazlarının çok olması.
Bunlara birer misal verelim:
1- Unutmak: Öğle namazını kılmayı unutan, ikindi ezanı okunduktan sonra hatırlasa, öğleyi kaza etmeden ikindiyi kılsa sahih olmaz. Fakat ikindi namazını kıldıktan sonra, öğle namazını kılmayı unuttuğunu hatırlasa, unutmak özür olduğu için, ikindi namazı sahih olur. Ondan sonra da öğleyi kaza eder. Bir kimse, vitri kılmadan yatsa, sabah ezanı okunurken uyansa, önce vitri kaza etmesi gerekir. Eğer, sabah namazını kıldıktan sonra vitri kılmadığını hatırlarsa, sabah namazı sahih olmuş olur.
2- Vaktin daralması: Bir kimse, öğle namazını kılmayı unutsa, akşama dört rekât namaz kılacak kadar zaman kalsa, artık öğleyi kaza etmeden ikindiyi kılar. Daha sonra da öğleyi kaza eder.
3- Kaza namazlarının çok olması: Altı vakit veya daha fazla kazası olan kimse, bunları kaza etmeden de vakit namazlarını kılabilir. Bir kimse, bir ay namaz kılmasa, sonra pişman olup, bu namazları kaza etmeden vakit namazlarını kılmaya başlasa, bu arada bir vakit namazı mesela öğleyi kılmasa, ekseri ulemaya göre, bu bir vakti kaza etmeden vakit namazlarını kılsa câiz olur. (Halebî)

Soru: Bütün namazlarını kazâ eden bir kimse, tertip sahibi olur mu?
CEVAP
Kaza namazı borcu kalmayan kimse, tertip sahibi olur. (Dürer)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Seher vakti ne zamandır? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top