Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Teşrik Tekbirlerinin Dini Hükmü Nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir?

Teşrik Tekbirlerinin Dini Hükmü Nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir?

Sponsor Bağlantılar

Teşrik tekbirlerinin dini hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Hz. Peygamber (s.a.s.)‟in, kurban bayramının Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar,
ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhâkî, es-Sünenü‟l-Kübrâ, Haydarâbâd, 1344, III, 315; Dârekutnî, Sünen, Beyrut, 1966, II, 49).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz kaza edilirken teşrik tekbirleri de kaza edilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43; İbnü‟l-Hümâm, Fethu‟l-Kadîr, II, 81).
Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, 1994, II, 501).
İsteyen Şafii mezhebine uya bilir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Bir özür sebebiyle vaktinde kesilemeyen kurbanların fakir ve zengin için hükmü nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: tesrik tedbiri hangi hallerde getirilir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top