Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Top Sakal Bırakmak Caiz midir ? Top Sakal Bırakmak Haram mı ?

Top Sakal Bırakmak Caiz midir ? Top Sakal Bırakmak Haram mı ?

Sponsor Bağlantılar

Top Sakal Bırakmak Caiz midir ? Top Sakal Bırakmak Haram mı ?

Top sakal bırakmak caizdir Fakat sünnet değildir Yani peygamberimizin uygulaması değildir.
Efendimiz’in hayatına baktığımızda çok küçük denebilecek hal ve hareketlerde bile başkalarına benzemekten müslümanları yasakladığını biliyoruz. (Ebu Davud, Libas 4; Müsned, II/50; Tirmizi, İsti’zan 7)
Belki de bu hadislerin ruhundan hareketle söylenen “Kalıbı ile başkalarına benzeyenin zamanla kalbi ile de benzeyeceği” hakikati bugün psikoloji ilmi de kabul etmektedir Bu sebeple bu tür bir sakal tarzını hoş karşılamak doğru değildir.Ancak bir maslahata binaen böyle bir sakal bırakılıyorsa buna bir şey denemez. Ancak bu maslahatı da kişinin kendisi değil fıkıh alanında uzman olan kişiler belirleyebilir.
SİE
________________________________________
2.Görüş-)
Sakal bırakmak sünnettir, bırakılmış sakalı kesmek haram görülmüştür. Sünnette, sakalın bir kısmını bırakıp bir kısmını kesme diye bir şey yoktur. Sakal bırakılacaksa hepsi birden bırakılır ve bakımı görümü yapılır.

Top sakal bugün daha ziyade bir özenti haline geldi. İnsanlar kendilerini bu şekilde daha farklı bir şekilde yansıtmaya çalışıyorlar. Bu caiz değildir. Çünkü olduğundan farklı görünme, suniliklere girme dinimizce hoş karşılanmamıştır. Müslümanın kendine ait bir şekli ve giyimi vardır ve o olduğu gibi görünür, tabiidir.

Zaruret varsa bir insan top sakal da bırakabilir ama bu zaruretin çerçevesi çok önemlidir. Bazı duyguları tatmin etmek, bir zaruret değildir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimiz Hamam Otu Kullanmış mıdır ? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top