Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / “Ve Celle Senaük” İfadesi

“Ve Celle Senaük” İfadesi

Sponsor Bağlantılar

Subhaneke duasında geçen – vecelle senaük – ifadesi neden namazda okunmuyor da cenaze namazında okunuyor?

Soru
Subhaneke’de bir cümle var; (vecelle senauk) bu cümleyi neden namazda okuyamıyoruz da, cenaze namazında okunuyor bunu hep merak etmişimdir. Bir kaç arkadaşa sordum ama kimse cevap veremedi.

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Hanefi mezhebinin, diğer mezheplerden daha farklı bir yaklaşımı vardır. Onlar secdede dua edilmez diye bir anlayışa sahipler. Bu anlayış biraz Hanefilerin hassasiyetinden kaynaklanıyor. Zira Hanefi mezhebine göre Hz. Peygamberden menkul olan rivayetlerin namazda okunabilmesi için, onun hadis kriterlerine göre en azından “meşhur hadis” olması gereklidir. “Meşhur hadis” ölçüsünden daha aşağı seviyedeki rivayetler “beşer sözü olabilir, namazı ifsad eder” düşüncesiyle kabul edilmemiştir. Nitekim, ” sübhaneke” içindeki ” ve celle senaüke,” kaydının farz namazlarda okunmamasının sebebi bu düşünce ve bu anlayıştır. Diğer mezheplerin bu konuda böylesi bir düşüncesi yoktur. Onlar Allah Rasulünden menkul olduğu şekliyle namazda da, namaz haricinde de bunları okurlar.
Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmamın Rükuda iken sonradan Gelenleri Beklemesinin Hükmü Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top