Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Vlad Kont Drakula Kimdir? Hakkında Bilgi

Vlad Kont Drakula Kimdir? Hakkında Bilgi

Sponsor Bağlantılar

Vlad III. Dracula Kimdir Kısaca Anlatalım
Vlad Kont Dracula Kimdir

Küçük yaşlarda Fatih Sultan Mehmet Han ile beraber büyüyen adeta kan kardeş olmuş biriydi.
Büyüyünce ayrı bir yerde devlet başkanı olan Dracula, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedince beraberce sevinen biriydi. Daha sonra kışkırtmalarla kan kardeşliği bir kenara bırakan Drakula, Osmanlı’nın emirlerini kale almayacağını açıkladı. Suçlu bulduğu insanları kazığa geçirmek suretiyle eziyet çektirerek, öldürüyordu. Kazığa geçirerek öldürmüş olduğu insanların yanında ziyafet çekiyordu. Bazı rivayetlere göre öldürdüğü insanların kanlarını da içtiği söyleniyor. Bu durum karşısında Fatih, Drakula’ya bir heyetle beraber mektupta gönderdi, mektubu elinin tersiyle fırlatan Drakula, gönderilen heyeti de öldürdüğü rivayet edilir.

Bu durum karşısında Fatih, beraberinde bir birlik ile beraber Dracula’nın yapmış olduğu zulmü bitirmeye gider. Fatih’e birdaha böyle bir zulüm yapmayacağı sözü veren Dracula, öldürülmeden brakılır. Fatih istanbula geri döner ve Oraya güvendiği bir komutan bırakır.
Başka bir devlete sığınan Dracula, Daha sonra vermiş olduğu sözü bozar. Bu durum karşısında Fatih , orada bıraktığı heyete talimat öldürülmesi talimatını verir. Kafası gövdesinden koparılmış bir şekilde İstanbul’a getirilir ve günlerce İstanbul sokaklarında dolaştırıldı.

Kötü bir karakter olarak günümüzde ismi kalmış bulunuyor.

Yukarıdaki anlatım bir belgeselden dinlendikten sonra yazılmıştır.Aşağıdaki Yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Hatalarımız için özür dileriz.

Duracula Kimdir

Osmanlı valisi Vlad Dracula Hakkında Ansiklopedik  Bilgiler

Osmanlı’nın en önemli eyaletlerinden birinin valisinin sarayda yetiştikten sonra nasıl bir vampire dönüşmüştür. Neden insanlara çok kötü işkenceler yapıyor, neden özellikle Türklerin kafataslarından kan içiyor?.

1444 de 13 yaşındayken kardeşi Radu ile beraber, devşirme olması amacıyla Edirne ye getirilmiştir. 1447 de babası 2. Vlad Drakul ve abisi Mircea’nın Macarlar ‘la savaş sırasında ölmesinin ardından; Macarlar tarafından Eflak‘ın başına getirilen 2. Vladislav’ı devirmesi için 1448‘de yanına bir de ordu verilerek salıverilir. Kardesi Radu Osmanlılarla kalmayı tercih eder. Vlad Tepesi, kraliyet ailesinin düşman kolundan olan 2. Vladislav’ı devirir ama tahttaki ikinci ayında yine Macarlar tarafından Moldova ya sürülür, 2. Vladislav tekrar başa geçer.
Üç sene sonra, 1451‘de Moldova prensi Boğdan’ın öldürülmesini fırsat bilerek Eflak’a döner. Geçen süre zarfında 2. Vladislav Hunyadi Yanoş’a ihanet ederek Osmanlı tarafına geçmiştir. Dracula’ya da Macarlar’ın tarafına geçmek düşer. 1456‘da Hunyadi Yanoş 2. Sırbistan seferine çıkarken Kazıklı da 2. Eflak seferine çıkar, 2. Vladislav’ı öldürür ve başa geçer. Bu olaydan sonra meşhur işkenceleri başlar. Tahta geçer geçmez ilk yaptığı işlerden birinin ülkesinde yoksul insan kalmasın diye dilencileri ve yoksulları toplayıp bir yemek vermek, ardından da hepsini diri diri yakmak olduğu söylenir.

1456’dan 1462 ye kadar süren altı senelik hükümdarlığı sırasında kadın, çocuk demeden; kimi kaynaklara göre 40 binden kimilerine göreyse 100 binden fazla insanı öldürtmüştür. 1462’de Osmanlı İmparatorluğu’nun Eflak’ı topraklarına katması üzerine kaçmak zorunda kalır, yardım beklediği Macar Kralı kendisini zindana atar.

Osmanlılar, Eflak’ın başına Vlad Tepes’in kardeşi Radu’yu getirir. Radu 1473‘e kadar tahtta kalır. 1475‘teki ölümüne kadar geçen iki senelik sürede ise, rakip aile Danestiler’den yaşlı Başarab ile Radu arasında tam altı kere el değiştirir . Radu’nun ölümünden sonra bir buçuk sene kadar aralıksız tahtta kalan Basarab’ın saltanatı, Macar krallığının desteğini almayı basarıp 3. Eflak seferine çıkmış olan Vlad Tepes tarafından bozulur. Kazıklı, Moldova ve Transilvanya ordularının da desteğiyle 3. kez, ancak ilki gibi yine yalnızca iki aylığına tahta çıkar. Orduların Transilvanya‘ya hareketini fırsat bilen Osmanlılar, Kazıklı’yı devirir.

Dracula'nın Kazığa geçirdiği insanlar

( Kazıklının şatosu günlerce yoğun şekilde Osmanlı askeri tarafından kuşatılmış, bunalıma giren Vlad’ın biricik eşi kendini surlardan atmıştır.İşte Vlad ‘ı kan emici bir yaratığa dönüştüren asıl olayın deliler gibi sevdiği karısının intihar etmesi olduğu söylenir.)

Rivayete göre öldürülüp başı İstanbul’a getirilmiş, vücudu Snagov’da bir manastıra gömülmüştür. Ancak manastırda 1931‘de yapılan kazılarda mezarın boş olduğu görülmüştür.

Tarihimizde birçok olayın yanında böyle ilginç olayların da var olması, tarihe olan ilgimizi sanırım biraz daha arttırıyor.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kaza Namazı Borcu Olan Teravih Kılabilir mi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kont dracula kimdir, vlad tepes kimdir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top