Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Zekatta Niyetin Önemi Nedir?

Zekatta Niyetin Önemi Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Zekatta niyet şart mı, niyet etmeden zekât geçerli olur mu?

Zekatı fakire verirken veya zekat için mal ayırırken bunu zekat olduğuna kalben niyet etmek gerektiği hususunda dört mezhep alimleri ittifak halindedir.Dil ile niyete ise gerek yoktur.Bir kimse, bir fakire zekat niyetiyle bir şey verirken onu rencide etmemek için “Bu bir hibedir” dese, zekatın sıhhatine zarar vermez. Kendisine zekat verilen kimsenin aldığı şeyin zekat olduğunu bilmesi de şart değildir. Fakire ,”Bu benim zekatımdır” demeye gerek yoktur.Ancak başkalarına örnek olmak söz konusu ise, zekatın açıktan verilmesi daha faziletlidir. Çünkü zekat farz bir ibadettir.Farzda ise riya olmaz.

Bir mal fakire niyetsiz olarak verilirse, sonradan bunu zekat olması istense, eğer verilen şey fakirin elinde duruyorsa, o şey zekat yerine geçer. Fakat elinden çıkmışsa, zekat yerine geçmez.Asıl olan vekilin değil, zekatı veren kimsenin niyetidir.Bu sebeple zekat veren kimse verdiği şeyi ya vekile verirken veya vekil fakire verirken niyet etmelidir.

Bir kimse, zekata niyet etmeksizin zaman zaman fakirlere bir şeyler verse, o şeyler zekat yerine geçmez.

Zekat verirken, niyet Allah rizasini kazanmak olmalidir
Zekatta bir malı, bir parayı fakire veya bir hizmet kuruluşuna verirken, gaye sırf Allah rızasını kazanmak olmalıdır. Başka bir karşılık beklenmez.Böyle olunca da bir zengin zekatını verirken kesinlikle zekat verdiği kimseyi minnet altına almayı düşünemez. Bilakis kendisini zekat borcundan kurtardığı için zekat verdiği kimseye teşekkür etmelidir.Kasa başındaki memurun mal sahibinin emriyle verdiği kişilere karşı hiçbir minnet taslamaya hakkı olur mu?

Çünkü malı veren de ,zekatın verilmesini emreden de Alla hu Teala’dır.Zekat bu şuurla verildiğinde fakir kendisini minnet altında hissetmez, bir eziklik duymaz.Çünkü bilir ki, o mal veya para zaten kendisinin değildir.Zenginin üzerinde emanet olarak durmaktadır.Dolayısıyla borcunu ödeyen biri borçlu olduğu kimseyi minnet altına alamayacağı gibi, borcunu alan kimse de bir eziklik içinde olmaz.Nitekim zekatın zengin üzerinde fakirin bir borcu olduğu gerçeğini Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde söyle ifade ederler: “Malin zekatını ödediğin vakit, üzerindeki borcu ifa etmiş olursun” ( Ibni Mace, Zekat:3)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Zekat Verilir mi? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top