Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / 1953’ten sonraki bilimsel gelişmeler nedir?

1953’ten sonraki bilimsel gelişmeler nedir?

Sponsor Bağlantılar

1953’ten sonraki bilimsel gelişmeler nedir kısaca açıklar mısınız?
1953’ten sonra yapılan bilimsel gelişmeler Bacon ve Descartes’in önerdiği yeni bilimsel yönteme başvurulmasıyla birlikte, matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanında gelişmeler oldu. Bu gelişmelere örnek olarak şunları verebiliriz:
Newton, matematik ve fizik alanında çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarıyla evrende ki her nesnenin bir birine kuvvet uyguladığını ispatladı ve genel çekim yasasını buldu. Güneş çevresinde dönen gezegenlerin belli bir yörüngeye sapmadan dönmelerini sağlayan kuvvetin aralarında ki kütle çekim kuvveti olduğu sonucuna vardı. Güneş ışığının beyaz olmadığını menekşe, mavi, yeşil, sarı, kırmızı renklerin karışımı olduğunu gösterdi.Diğer yandan kimya alanında da gelişmeler yaşandı.
Boyle, Kimyadaki çalışmalarıyla elementin tanımını yaptı. Elementin kimyasal yolla daha küçük parçalara ayrılamayan madde olduğunu ileri sürdü.
Daha sonraki yıllarda bu çalışmayı daha da derinleştiren Priestley, kimya da yeni bir gaz keşfetti. Lavoiser ise bu gazın oksijen olduğunu ortaya çıkardı.
Robert Hook, biyoloji alanında çalışmalar yaptı. Kendi yaptığı mikroskobu kullanarak, hücreyi keşfetti. Bu ve benzeri gelişmeler sayesinde modern bilimin temelleri atıldı.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Mikro robot ne demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: 1953 ten sonraki bilimsel gelişmeler, 1953ten sonraki bilimsel gelismeler, 1953\ten sonraki bilimsel gelişmeler, 1453 ten sonraki demokratik gelişmeler, 1453 ten sonraki gelişmler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top