Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Abbas Halim Paşa Kimdir

Abbas Halim Paşa Kimdir

Sponsor Bağlantılar

ABBAS HALİM PAŞA Hakkında Ansiklopedik Bilgi

(1866-1934), Türk devlet adamı. Asıl adı Mehmed Abbas’tır. Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın dördüncü oğlu Halim Paşanın ikinci çocuğudur. Kahire’de doğdu. Özel hocalardan Arapça, Farsça. Fransızca ve İngilizce öğrendik­ten sonra ağabeyi Said Halim ile birlik­te İsviçre’ye giderek yüksek tahsilini orada tamamladı. Hidiv Tevfik Paşa’nın kızı ile evlendi (1895) Uzun yıllar Avru­pa’da kalarak kendisini yetiştirdikten sonra İstanbul’a döndü.

Sultan II. Abdülhamid’in saltanatının son yılların­da devlet hizmetine girdi. Şûrâyı Dev­let âzası oldu. Said Halim Paşa’nın sa­dâreti yıllarında bir yıl kadar Bursa vali­liği yaptıktan sonra Nâfıa nazırlığına getirildi (1915). Said Halim Pasa’nın isti­fası ile kabinedeki görevinden ayrıldı (1917). İstanbul’un işgali sırasında İngilizler tarafından savaş kabinelerinin ba­zı nazırları, fikir ve siyaset adamları ve bazı mebuslarla birlikte tutuklanarak yargılandı (1919). Mahkeme sonuçlan­madan diğer tutuklularla birlikte Mal­ta ya sürüldü. İki yıl sonra serbest bıra­kılınca İstanbul’a döndü. Bundan sonra­ki yıllannı İstanbul ve Mısır’da geçirdi. Kahire’de vefat etti.

Şiir, edebiyat ve mûsikiden çok iyi anlayan Abbas Halim Paşa. İslâm-Türk seciye ve ahlâkının en güzel örneklerini şahsında toplamış, devrinde cömertlik ve hayır severliğiyle tanınmıştır. Birçok gencin yurt dışında okumasına yardım etmiş, ilim, fikir ve sanat adamlarını korumuştur. Çocuklarının hocası olan Mehmet Akif ile İstanbul’da başlayan dostluğu uzun yıllar sürmüş, Akif onun daveti ile ömrünün son yıllarını Mısır’da geçirmiştir. Akif “el-Uksurda” şiirini ona ithaf ettiği gibi, kendisine hitaben iki manzum tebrik ile “Arıza” isimli iki de manzume yazmıştır. [150]

Bibliyografya

1- Eşref Edib, Mehmed Akif-Hayaü, Eserleri de 70 Muharririn Yazılan. İstanbul 1938.
2 Eşref Edib, “Abbas Halim”. İTA, II, 86-88;
3- İbnülemin, Son Sadrazamlar, İstanbul 1965.
4- İ. H. Danişmend. Kronoloji, İstanbul 1971.
5- Mithat Cemal (Kuntay), Mehmet Akif Ersoy Hayal-Seciyesi-Sanatı, Ankara 1986.
6- TA, I, 18;
7- R- Ekrem Koçu. “Abbas Halim Paşa”, İst, A, I. 14. [151] Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abbas Bin Firnas Kimdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top