Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Ashab-ı Karye Hakkında Bilgi

Ashab-ı Karye Hakkında Bilgi

Sponsor Bağlantılar

Ashabu’l-karye Ne demektir? Ashab-ı karye Anlamı nedir bu konular hakkında biraz değinelim.
ASHÂBU’L-KARYE Hakkında Kısaca bilgi

Köy veya şehir halkı anlamında Kur’anî bir tabir. Karye, insanların toplandığı küçük köy anlamındadır. Kur’an-ı Kerim’de sık sık geçen bu kelime şehir’ anlamına da gelebilmektedir. Yasin suresinde geçen “Ashâbu’l-Karye” tabiriyle Antakya’da yaşamış bir topluluk anlatılmak istenmiştir. Allah’u Teâlâ bu şehir halkına önce iki, sonra üç elçi göndermiştir.

Onlar kendilerinin Allah’u Teâlâ tarafından gönderilen elçiler olduğunu söylediklerinde oranın halkı: “Hayır siz de bizim gibi insandan başka bir şey değilsiniz. ” (Yâsîn, 36/15). deyip, onları yalanladılar. Hatta onların, beldelerine uğursuzluk getirdiğini, çekip gitmezlerse taşa tutacaklarını söyleyerek tehdit ettiler. Karşılıklı süren bu konuşmalar sırasında bir kişi şehrin öbür ucundan koşarak yanlarına geldi ve karye halkına bu elçilere inanmalarını söyledi. Gerçekleri çok mantıklı sözlerle dile getiren bu zatı o azgın kefirler hemen öldürdüler. Kendilerine iman etmemekte direndikleri bu üç elçi oradan uzaklaşır uzaklaşmaz onları kuvvetli bir ses, bir haykırma yakaladı. Bu sesle yok olup gittiler.

Yâsin suresi 13. ayeti ve devamında anlatılan bu olayda söz konusu olan elçilerin Hz. İsa (a.s.)’nın havarilerinden olduğu rivayet edilir. Ancak buradaki olayın gerçekten vuku bulmuş bir olay olarak değil Kur’anî bir üslup ile imana daveti dile getiren bir temsil olduğu hususuna da itiraz eden bu müfessirler, belli bir şehrin kastedilmediğini ileri sürerler. Burada ilk önce gönderilen iki elçiden maksadın Hz. Musa ile Hz. İsa (a.s.), üçüncüsünün ise Hz. Muhammed olduğunu belirtirler. Durum ne olursa olsun buradaki olayla, imana davet ve Allah’ın dinine bağlanmanın anlamı dile getirilmiştir.

Şamil İslam Ansiklopedisi

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah (C.C) Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top