Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Cevşen ne demektir?

Cevşen ne demektir?

Sponsor Bağlantılar

Cevşen ne demektir kısaca yazar mısınız?
İnsanların korunmak amacıyla taktıkları, kuran ve sünnette yeri olmayan batıl bir şeydir. Sözlükte savaş elbisesi, bir tür zırh anlamına gelmektedir.
Terim olarak ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e isnad edilip Cevşen-i Kebîr ve Cevşen-i Sagîr diye bilinen, birbirinden farklı uzun Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan bir duânın adıdır. Bu Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan cevşeni şöyle açıklıyorlar.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Cebrail geldi ve bana dedi ki: Ya Muhammed! Sana birkaç kelime getirdim. Bunları senden önce hiçbir Nebiye getirmedim.”
Bu hadis dedikleri şey tamamen uydurma olup asılsızdır. Güya diyorlar ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) savaşta zırhını çıkartıp, cevşeni boynuna asmıştır. Allah (Azze ve Celle)’den biraz olsun korkan böyle bir şey söyleye bilir mi? Cevşenle muskanın arasında hiçbir farkı yoktur. Çünkü insanlar her ikisini de kendilerini kötü şeylerden koruduğuna inanarak takıyorlar. Yoksa neden taksınlar ki? Kişi vücudunun her hangi bir yerine kendini koruması için her hangi bir şeyi takması şirktir.
Bu konuyu bilen kardeşlerimiz bilmeyen kişilere anlatsınlar.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: cevşen ne demektir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top