Buradasınız: Anasayfa / Sözlük / Hudus delili ne demektir

Hudus delili ne demektir

Sponsor Bağlantılar

Hudûs Delillerini öz bir şekilde maddeler halinde aşağıya sıraladık.
Bu alemin hadis olduğuna, yani, sonradan vâr olduğu ve bu bakımdan evveli olmayan kadim bir yaratıcıya muhtaç bulunduğuna dair birçok deliller ile sürülmüştür. Bunları iki delil halinde hulasa etmek mümkündür:
1. Cisimlerin hudusu esasına dayanan delil.
2. İhtira (icat etme) delili.

Bunları kısaca açıklayalım:
1 – Cisimlerin hudûsu esasına dayanan delil, İslam İlahiyat alimleri olan Kelamcıların delilidir. Bu delili şöyle bir kıyasla beyan ederler: Bu alem, sureti ve maddesiyle hadistir. Yani, cisimlerin sureti de, maddesi de yok iken sonradan var edilmiştir. Her hadis mutlak bir muhdise (Mucid ve yaratıcıya) muhtaçtır. O halde bu alem de bir muhdise muhtaçtır. O da Allah Teâlâ`dır.
2 – İhtira delili: Bu delil, Kur`an`da zikri geçen bir delildir. Kur`an`da yaratılış keyfiyetinden söz eden bütün ayetler, ihtira, yani, icat delilini ifade etmektedir. Bu delili Kur`an`da ilk defa İslâm filozofu İbn-i Rüşd bulmuş ve ifade etmiştir. Bu delilin hulasası ise şudur: Gökler ve yer, bitkiler ve hayvanlar v.b. görünen her şey, ihtira (icat) olunmuştur. Her ihtira olunana bir ihtira edici lazımdır. O halde şu mevcudatın da bir ihtira edicisi vardır. O da Allah Teâlâ`dır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah (C.C) Ne Demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hudus delili, hudus delili nedir, hudus delili nedir kısaca

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top